IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо се налага да бъде опростена европейската политика на сближаване?

Заради мигрантската криза някои страни може да преразгледат оперативните си програми, заяви Искра Михайлова

10:58 | 25.05.16 г.
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;iskramihaylova.eu</em></p>

Снимка: iskramihaylova.eu

Европейската политика на сближаване е твърде усложнена. Само по един от структурните фондове имаме над 800 страници документи, които трябва да се знаят и следват. Това каза пред БНТ Искра Михайлова, председател на Комисията по регионална политика на Европарламента.

Коментарът е по повод инициатива на Еврокомисията за опростяване на политиката на сближаване (кохезионната политика). За целта Комисията и по-специално дирекция „Регионално развитие“ са създали група на високо равнище от експерти, която се занимава с опростяване на административните тежести, съобщи евродепутатът.

Експертите трябва да формулират конкретни предложения. Първите препоръки са да се ползват електронни форми и уеднаквени норми за разходи, които да се прилагат за инфраструктурни и трансгранични проекти.

„Без да коментираме важността на европейските структурни и инвестиционни фондове, трябва да приемем, че сме усложнили твърде много нещата. Дошло е време да спрем, да се огледаме и да видим къде може да ги подобрим, как да използваме новите технологии и да облекчим бенефициентите“, заяви Искра Михайлова. 

Една трета от бюджета на ЕС е за кохезионна политика, или това са над 350 млрд. евро за 7 години. На въпрос дали заради мигрантската криза този бюджет ще бъде преразгледан, евродепутатът отговаря:

„По регламент нямаме право, нито Европарламентът, нито Еврокомисията, да отварят т. нар. национални пакети. Това, което е договорено със страните членки, не може да бъде преразгледано. Може да се направи ревизия на финансовата рамка, но само в тази част, която се управлява от Еврокомисията“.

Но страните членки, които срещат много големи предизвикателства с мигрантите, са поканени да преразгледат оперативните си програми и да използват този ресурс. Това са Гърция, Италия, Германия – страни, които са обект на преминаване или крайна цел.

„Очаквам, че ще има промени, но те няма да бъдат наложени централно от Европейската комисия, а в резултат от разбирането на страните членки за това какви нужди имат в момента“, каза тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:43 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още