IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Изпълнението на европрограмите вече може да се следи в реално време

До момента ЕК е превела на България близо 750 млн. лв. за плащания по оперативните програми от новия програмен период

12:37 | 07.04.16 г. 1
Изпълнението на европрограмите вече може да се следи в реално време

Изпълнението на оперативните програми, финансирани чрез Структурните фондове и Кохезионния фонд на ЕС, вече може се следи в реално време чрез публичния модул на Информационната система за управление и наблюдение ИСУН 2020, съобщиха от пресслужбата на правителството.

Инструментът, достъпен на адрес http://2020.eufunds.bg, предоставя подробна информация за изпълнението на всички оперативни програми, Инициативата за малки и средни предприятия, Програмата за морско дело и рибарство и оперативната програма за храни и/или основно материално подпомагане.

Системата позволява проследимост по всяка оперативна програма, процедура и договор за предоставяне на финансова помощ, включително договаряне, плащания и възстановени от ЕК суми, както и пълна информация за одобрените проекти, данни за ангажираните партньори, наетите изпълнители и подизпълнители. ИСУН предоставя интерактивно справки за проектите в конкретен регион, както и възможност за филтриране по конкретен бенефициент, изпълнител или подизпълнител. 

До момента ЕК е превела на България близо 750 млн. лв. за плащания по оперативните програми от новия програмен период, посочват още от пресслужбата.

Към момента броят на подадените проекти по оперативните и инвестиционни програми е 6 426, сключените договори са 896, показва справка в портала. Общата стойност на всички подадени проектни предложения е почти 7,9 млрд. лева. Одобрените проектни предложения са 1 019, а 646 проекта са в резервния списък и два са отхвърлени. Договорените средства са общо 3,1 млрд. лева, реално изплатените суми са за 210 млн. лева.

От май 2015 г. чрез системата ИСУН 2020 е възможно и кандидатстване за финансиране по изцяло електронен път. Към електронното кандидатстване има сериозен интерес, като до момента по електронен път са подадени близо 6 500 проектни предложения на обща стойност 7,8 млрд. лева. Всички документи могат да се подават с електронен подпис. Разработени са унифицирани формуляри, които позволяват структуриране на данните и извличане на справки и анализи по различни критерии – по програми, райони за планиране, бенефициенти, кандидати и др.

Модулът за електронни услуги за кандидати и бенефициенти на системата ИСУН 2020 е достъпен в интернет на адрес http://eumis2020.government.bg/. Той е базиран изцяло онлайн.

Всяка държава-членка има ангажимента да разработи и прилага своя информационна система за управление, изпълнение и наблюдение на Оперативните програми.

Българската Информационна система за управление и наблюдение на средствата от ЕС - ИСУН 2020 е създадена по проект, финансиран от ОП „Техническа помощ” и се управлява и развива от дирекция „Централно координационно звено” в Министерския съвет. Потребителите могат да работят в системата денонощно, като администрацията осигурява поддръжката на услугата и предоставя съдействие на потребителите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:02 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
redcretin
преди 8 години
Абе *** глупави, оправете линковете в статията преди някой да ви хакне електронните пощи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още