Десетте най-големи градове у нас ще приберат близо 1 милиард лева до 2020 г. от новата ОП "Региони в растеж". Това става ясно от индикативното разпределение на средствата по европрограмата, която предстои да бъде одобрена от ЕК в следващите месеци, съобщи Bulgaria On Air.
Цялата ОПРР 2014-2020 е в размер на 1,54 млрд.евро - европейско и национално финансиране.
Кметът на София Йорданка Фандъкова ще разполага с най-много пари от еврофондовете за "устойчиво и интегрирано градско развитие" - 285,5 млн. лв.
Бургас и Варна изпреварват Пловдив. Кметът на Бургас Димитър Николов ще разполага с бюджет от 103,6 млн. лв, а Иван Портних - 100,7 млн. лв. Кметът на града под тепетата Иван Тотев получава почти 97 млн. лв.
Значително по-малко средства ще получат останалите шест града от топ 10. Русе - 67,1 млн. лв, Стара Загора - 63 млн. лв, Плевен - 56,8 млн. лв, Благоевград 52,5 млн. лв, Велико Търново - 51,9 млн. лв., Видин - 45,6 млн. лв.
Едва 200 млн. лв. ще получат 28-те по-малки общини, които попадат в рамките на приоритетна ос 2 на "Подкрепа за периферни географски райони, най-силно засегнати от бедност" на ОПРР 2014-2020 г.
ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 е интегрирана оперативна програма, насочена към постигане на целите на градската политика в България и допринасяща за регионалните измерения на секторните политики, включени в Споразумението за партньорство. С нея ще се финансират ремонти на градското пространство (паркове, площади, училища), обновяване на градския транспорт, саниране на държавни и общински сгради, ремонти на музеи и други.
Амбицията на управляващите е първите проекти, които общините ще представят по т.нар. "Интегрирани планове за градско възстановяване и развитие", да бъдат стартирани още в средата на 2015 г. или най-късно в навечерието на местните избори през септември.
Още новини вижте в сайта на Bulgaria On Air
преди 9 години Тези 1 милиард лева са жълти стотинки за този 5 годишен интервал при положение, че само ремонта на кръстовището на Семинарията е зад 50 млн. лева. Ефектът от тези пари вложени е инфраструктура е практически нулев, особено когато те се разпределят по родните корупционни схеми. Само загубите от предсрочно спрените блокове на АЕЦ Козлодуй за 5 години ще са над 3 млрд. лева за сравнение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар