Шестата ежегодна Европейска седмица за намаляване на отпадъците (ЕСНО) ще се проведе от 22 до 30 ноември. Тази година фокусът е върху разхищаването на храни, съобщиха организаторите. Те са си поставили за цел да научат възможно най-много семейства да допринесат за прехода към кръгова икономика, в която продуктите са създадени така, че да се употребяват повторно и да се преработват, вместо да се изгарят или заравят в депа.
Разхищаването на храна е сериозен проблем - например домакинствата във Великобритания изхвърлят почти 25% от храната, която купуват. Да се изхвърля храна означава да се изхвърлят природните ресурси, използвани за производството - вода, енергия, почви. Това е икономическо разхищение, тъй като тези пари са похарчени напразно. По-малко от една четвърт от храната, която в момента се изхвърля в Европа и САЩ, би била достатъчна, за да бъдат нахранени около 805 млн. души в цял свят, които страдат от хроничен глад.
Ето и данни за потреблението, предоставени от организаторите на инициативата, които позовават на Европейска агенция за околна среда, Евростат и други официални източници.
Природни ресурси
Търсенето на природни ресурси е по-голямо от всякога: очаква се световният добив на метали, минерали, дървен материал, както и използването на земя, почви и прясна вода да се увеличи със 75% между 2005 и 2030 г.
ЕС потребява много повече, отколкото изнася. През 2010 г. ЕС е внесъл над три пъти повече материали, отколкото е изнесъл. Средното годишно количество използвани материални ресурси за ЕС-27 е около 16 т на човек. Един жител на Северна Америка използва средно около 90 кг ресурси дневно, един европеец - около 45 кг, а един човек в Африка около 10 кг. С почти 3 т на глава от населението годишно, Европа е континентът с най-висок нетен внос на ресурси.
Световното търсене на храни, фуражи и фибри може да нарасне със 70 % до 2050 г.
Отпадъците в Европа
През 2010 г. общото количество на отпадъците, генерирани от икономически дейности и от домакинствата в ЕС, достига 2506 млн. т. Същата година са преработени около 2369 млн. т отпадъци; това включва и преработените внесените в ЕС отпадъци.
През 2012 г. 42% от преработените битови отпадъци се рециклират или компостират, като тази стойност бележи повишение в сравнение с 38% през 2008 г.
Днес всеки човек в ЕС изразходва 16 т материали годишно, от които 6 т се превръщат в отпадъци, а половината се депонират.
Всеки човек от 500-милионното население на ЕС изхвърля ежегодно около половин тон битови отпадъци. Към това се добавят огромните количества отпадъци, генерирани от производството (360 млн. т) и строителството (900 млн. т), а водоснабдяването и производството на енергия са източник на още 95 млн. тона. Като цяло ЕС произвежда до 3 млрд. т отпадъци всяка година.
През 2010 г. голяма част (37%) от твърдите битови отпадъци (които съставляват 10 % от общото количество отпадъци, генерирани в ЕС) все още се депонираха. Днес тенденцията е вместо това различните потоци от отпадъци да бъдат рециклирани/компостирани (38%) или изгаряни за оползотворяване на енергията (21%).
Според проучване, ако цялото законодателство на ЕС в областта на отпадъците се приложи напълно, това ще доведе до икономии от 72 млрд.евро годишно, оборотът на сектора за управление и рециклиране на отпадъци ще се увеличи с 42 млрд. евро и до 2020 г. ще бъдат открити повече от 400 000 работни места.
Хранителни отпадъци
Всяка година в Европа се произвеждат около 90 млн. т хранителни отпадъци. Почти половината от храната в света се изхвърля. Около 2 млрд. т храна така и не стига до масата, сочи проучване на „Гардиън“.
Европейската седмица за намаляване на отпадъците се провежда за първи път през 2009 г. и се радва на голям успех в цяла Европа. Инициативата е съфинансирана от европейската програма Life.
Друга общоевропейска инициатива за повишаване на осведомеността е кампанията на Европейската комисия „Generation Awake“ („Будно поколение“), която популяризира устойчивото използване на природните ресурси и насърчава хората да видят в „отпадъка“ ценен ресурс.
преди 10 години Трабва ли Европейците да н казват да не се вкарваме в излишни разходи ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар