Над 20 000 предприемачи са получили заеми и гаранции на обща стойност 182 млн. евро в рамките на Европейския механизъм за микрофинансиране „Прогрес“, по данни от най-новия доклад на Европейската комисия за прилагането на този финансов инструмент.
Целта на механизма е да помогне на хора, които срещат трудности при вземането на традиционен банков заем, да получат по-добър достъп до микрокредитиране, за да станат самостоятелно заети или да създадат собствено предприятие.
По линия на механизма се предоставят заеми до 25 000 евро на безработни, на хора в риск да изгубят работата си и на хора в неравностойно положение, например младежи, възрастни или мигранти. Подкрепа са получили и представители на малцинства като например на ромските общности в България и Франция, съобщи Еврокомисията.
Според представените от Брюксел данни „Прогрес“ е допринесъл значително за създаването на работни места.
Трудностите при достъпа до финансови средства са една от основните пречки пред желаещите да станат предприемачи. Според доклада 60% от крайните потребители в момента на кандидатстване са били безработни или неактивни, 36% — жени, а 5,9% — под 25 г.
Селското стопанство и търговията са двата сектора, получаващи най-голяма помощ от „Прогрес“.
Докладът е допълнен от външно проучване, показващо наличието на неудовлетворено търсене на микрокредити в ЕС и необходимостта да се преодолее съществуващият недостиг на европейския пазар на микрофинансиране, оценяван на около 2,7 млрд. евро.
Затова Комисията насърчава страните членки да бъдат по-активни в предлагането на национални схеми за финансови инструменти за микрофинансиране, най-вече като използват ресурсите на Европейския социален фонд или на Европейския фонд за регионално развитие.
Целта на „Прогрес“ е не само да осигури достъп до финансиране от ЕС, но и да се постигне „ефект на лоста“ за общи инвестиции от около 500 млн. евро, тоест пет пъти по-големи от участието на ЕС. Ефектът се постига чрез инвестиции с участието на други партньори като ЕИБ.
Механизмът за микрофинансиране се управлява от Европейския инвестиционен фонд и работи чрез доставчици на микрокредити на национално, регионално или местно равнище. През 2013 г. е имало 40 доставчици на микрокредити в 18 страни от ЕС, сред които и България.
Новият финансов инструмент за микрофинансиране, който трябва да влезе в действие през втората половина на 2014 г. в рамките на Европейската програма за заетост и социални иновации (EaSI), ще се основава на този опит.
В новата програма е включен и инструмент за подкрепа на предприятия, чиято основна цел е социална. Общият бюджет на EaSI за 2014-2020 г. е 919 млн. евро по цени от 2013 г., като от тях над 193 млн. евро са предназначени за микрофинансиране и социално предприемачество. Механизмът ще работи до 2016 г.