От всички оперативни програми в най-напреднала фаза е работата по програма „Човешки ресурси“. По нея са постигнати конкретни договорености с ЕК и финалният вариант утре ще бъде разгледан от Министерския съвет. Това е било отчетено на работна среща на вицепремиера по управление на евросредствата Илияна Цанова с ресорните зам.-министри и ръководители на управляващите органи, съобщиха от пресслужбата на МС.
Според съобщението техническите срещи с Еврокомисията за отразяване на официалните коментари по проектите на оперативните програми 2014-2020 г. се осъществяват според заложения план.
В началото на август седем програми получиха коментари от Брюксел, като повечето от тях вече са отразени и са започнали преговори по същество.
Тази седмица се очаква Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) да получи първите коментари. Единствено програма „Морско дело и рибарство“, чието изготвяне е забавено през първата половина на годината, не е изпратена в Брюксел. След като забавянето е наваксано, програмата ще бъде подадена до края на месеца.
От средата на септември технически срещи със съответните дирекции в ЕК са провели ръководителите на оперативните програми „Иновации и конкурентоспособност“, „Региони в растеж“, „Човешки ресурси“ и „Наука и образование за интелигентен растеж“.
Предстоят преговорите за програмите „Транспорт“ (на 26 септември) и „Околна среда“ (на 30 септември). Очаква се конкретна дата за ОП „Добро управление“.
Напредък има и в преговорите по програма „Региони в растеж“. Двете страни са обсъждали варианти по повод предложението да бъдат финансирани 67 града, включително обособяването на водещи центрове и към тях малки градове с подкрепящи функции.
Припомняме, че България настоява пред ЕК 67 града да получат финансиране по програма „Региони в растеж”, а от Брюксел предлагаха средствата да се концентрират в 5 до 10 големи града, за да се постигне действителен растеж, а не разпиляване на ресурса. Целта е населените места да получат средства за интегрирано градско развитие.
Днес е отчетено още, че по отношение на инвестициите в здравеопазването безспорен приоритет е спешната медицинска помощ. Останалите инвестиции са обвързани с конкретни реформи в сектора.
Напредък отчита и новата програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, чийто актуализиран вариант е изпратен в Брюксел.
В рамките на днешната среща са коментирани и видът и размерът на финансовите инструменти, чието използване ЕК силно препоръчва по всички приоритетни оси на програма „Иновации и конкурентоспособност“.
Анализите, които скоро предстои да бъдат завършени, ще определят параметрите на финансовите инструменти и по други програми – „Околна среда“, „Регионално развитие“ и „Човешки ресурси“. Било е подчертано, че това е подходящ механизъм за привличане на частен ресурс и финансиране на повече проекти.
Очаква се до 15 октомври актуализираните варианти по оперативните програми да бъдат изпратени в Брюксел, след което Комисията може да изпрати отново коментари или да покани управляващите органи на среща.
„Отчитаме максимална мобилизация както на политическо, така и на експертно ниво за отразяването на коментарите на ЕК и решаването на отворените въпроси“, коментира Илияна Цанова.
Тя се ангажира след края на първия кръг от преговорите резултатите да бъдат отчетени публично.
преди 10 години Да вижда се. Точно за това човешкия ресурс който остава в българия е този които никой не иска.... ромите например. отговор Сигнализирай за неуместен коментар