Поне 40 млн. евро ще загуби България заради проблемите с обществените поръчки, изпълнявани по ОП "Околна среда, съобщи на семинар, посветен на оперативната програма, министърът на околната среда и водите Искра Михайлова.
"Това е оптимистичният вариант. За загубите по песимистичния сценарий - нека да не се плашим", обясни тя и допълни, че конкретният размер на санкцията ще стане ясен след като се видят грешките.
Позитивно за нас е, че в повечето случаи става въпрос за грешки по договори за консултантски услуги, комуникация или надзор, тоест с по-малка стойност. Проверяват се 195 договора, които са сключени между изпълнители, подизпълнители и бенефициенти, а не между управляващия орган и бенефициентите.
До началото на март ще приключи проверката по извадката от договорите по програмата. Анализът трябва да се съгласува с европейската агенция за одит на средствата, а след това да се договорим с ЕК и да бъдат определени санкциите към страната. Прогнозата на министъра е до края на март плащанията по програмата от Брюксел да бъдат възстановени. Плащанията не са спрели - в момента се изпълняват от националния бюджет, допълни още Михайлова.
Данните на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за изпълнението на ОП "Околна среда" за 2007 -2013 година показват, че са извършени плащания на стойност 1,72 млрд. лева, което е 48,8% от бюджета. В изпълнение са 213 проекта на обща стойност 5,29 млрд. лева (средствата по програмата са предоговорени, като в някои оси достига до над 170%).
Успешно са изпълнени 145 проекта с усвоени 228,4 млн. лева.
През 2013 година са изплатени 870 млн. лева, показват още данните на министерството.
Искра Михайлова определи 2014 като година с много предизвикателства. Досега например са били изградени две депа за отпадъци - в столицата и в Ботевград. "За година и половина сега трябва да приключим 19 депа", посочи министърът.
Малко по-рано кметът на Ботевград Георги Георгиев показа работата на депото за твърди отпадъци. То е коствало малко над 2 млн. лева на държавния бюджет. Общата стойност на проекта е 14,4 млн. лева. В депото постъпват отпадъци от общините Правец, Етрополе и Ботевград. Съоръжението не е повишило такса "смет", а дори през миналата година е имало и намаление, коментира още Георгиев.
Проектът има финансова корекция в размер на 395 хил. лева - заради оспорена стойност на закупените машини, които депонират отпадъците. Информацията за корекцията е получена едва преди месец и кметът на Ботевград се надява чрез преговори тя да отпадне или да бъде намалена.
Трети вариант на програмата по околна среда за новия програмен период - 2014 - 2020 година вече е изготвен и предстои да бъде изпратен за съгласуване в Брюксел, стана ясно още по време на семинара. Бюджетът се завишава спрямо обявеното през август 2013 година и ще бъде малко под 2 млрд. евро. Все още не е ясно как средствата ще бъдат разпределени по осите, но "съдейки по нуждите основна част ще е за сектор "Води", коментира директорът на ОП "Околна среда" Спиридон Александров. В началото на януари той замести Малина Крумова на поста.