Наблюдението над България по Механизма за сътрудничество и проверка продължава и следващият доклад ще бъде след около една година. Това съобщи говорителят на ЕК Марк Грей при представянето на последния документ по механизма.
Комисията е взела решение и Румъния да остане в механизма, като и за северната ни съседка цикълът на докладите вече няма да бъде шест месеца, а година. Припомняме, че през лятото на 2012 година имаше очаквания, че този доклад може и да е последен за България.
В последния доклад за България е посочено, че общият напредък засега е крехък и незадоволителен, макар и да има направени някои положителни стъпки от юли 2012 година. Те са по отношение на действията на главния прокурор, намаляването на натовареността на Висшия съдебен съвет (ВСС) и някои стъпки по отношение на назначенията.
В същото време обаче няма крайно решение по дела за корупция и организирана престъпност. Комисията не подминава и някои назначения, като вярна принципите си не посочва имена.
"Повтарящите се скандали, свързани например с назначения, които трябваше да бъдат прекратени по етични съображения, изплъзване от правосъдието на осъдени шефове на организираната престъпност и поредица от разкрития относно политическото влияние върху съдебната система, подкопаха общественото доверие", посочва документът.
Сред препоръките на ЕК е България да реализира плана за действие за прокуратурата в рамките на зададените срокове, както и да обърне внимание на ефективното прилагане на съдебните решения и да намали избягването на излежаването на присъди.
Страната ни трябва да намали корупцията и да подобри политиките при комуникацията между съдебната система и институциите за борба с корупцията.
Марк Грей беше категоричен, че този доклад не е оценка за нито едно от трите правителства, управлявали за посочения период – от юли 2012 година. „Комисията е уверена, че сегашното правителство ще приеме сериозно този доклад и ще работим с тях, за да се постигне напредък”, допълни още говорителят на комисията.
Комисията не дава и конкретна оценка дали докладите са положителни или отрицателни, а е въпрос на самата държава да направи своята преценка на доклада. В него са записани положителни действия в една сфера и негативни – в друга, допълни още Грей.
На последвалата пресконференция беше зададен и въпрос дали с годишния цикъл няма да се отложи членството на България и Румъния в Шенген, тъй като Холандия поиска „два последователни положителни доклади”, за да допусне двете държави. Говорителят на ЕК Микеле Черконе обаче категорично отхвърли връзката между докладите и членството в Шенген, посочвайки че двете страни вече са изпълнили своите критерии.
Вижте още в репортажа на Bulgaria On Air!