Развитието на туризма се оценява като съществен неоползотворен потенциал на българските региони. Към момента националният туристически продукт се доминира от масовия туризъм (морски и планински), в които има нужда от преодоляване на вредните въздействия от туристическа експанзия.
Крайбрежният и речният туризъм играят важна роля за развитието на туристическия сектор и в частност за икономиката на Черноморския и Дунавския регион, като допринасят за увеличаването на броя на международните туристи и в много случаи те са основен източник на доходи и заетост за местното население.
Според ЕК се очаква растеж на този сектор с до 2-3% годишно до 2020 г. От друга страна, обаче развитието на туристическите дестинации в българската част на Черноморския и Дунавския регион не е възможно без съответните инвестиции в транспортната и техническата инфраструктура. В документа се посочва, че Националната стратегия за устойчиво развитие на туризма предвижда увеличаване дела на специализираните видове туризъм - утвърждаване на нови туристически продукти (културно-исторически, балнеология – СПА и уелнес, еко и селски туризъм, религиозен, конгресен, приключенски, голф, яхтен) и по-широко включване в туристическото предлагане на атрактивни регионални туристически продукти и дестинации от вътрешността на страната.
Въпреки нарастващия интерес към алтернативните форми на туризъм местните общности не могат да се възползват от предимствата, отчита се в Стратегията. Основните бариери са: липсата на добра инфраструктура за предоставянето на тези видове туризъм и недостигът на качествена информация вътре и извън страната - България все още няма специфичен и разпознаваем облик, който да дефинира привлекателността й от външна гледна точка.
По отношение на ИКТ сектора в периода до 2020 година ще се търсят начини за решаване на проблема с гарантиране на широколентов достъп от следващо поколение в общинските центрове в селските райони. Ще се работи за усъвършенстване на съществуващите широколентови мрежи до такива за достъп от следващо поколение, осигуряване на технологично оборудване за образователната система, здравните и социалните заведения.
В тази връзка българските власти подготвят Национален план за достъп от следващо поколение, насочен към постигане целите на Цифровата програма на Европа. Ще се цели 98% покритие със свързаност със скорост от 30 Mbps и 50% покритие със свързаност със скорост от 100 Mbps.
На практика високоскоростният достъп ще даде възможност за използване на съдържание с висока разделителна способност, модерни комбинирани цифрови услуги, поддържане по поръчка на взискателни към скоростта приложения.
преди 10 години Но не към нашите региони откакто управлява БСП отговор Сигнализирай за неуместен коментар