В Споразумението се предвижда да бъде създаден публичен информационен портал, обслужващ кандидатите по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР). Ще бъде осигурена възможност за обработка и обмен на данни със системата за администриране на земеделските проекти ИСАК към фонд „Земеделие“. Допълнително се предвижда изграждане на модули и поддръжка на софтуерна система за обработка и наблюдение на проекти по Оперативна програма „Морско дело и рибарство“ 2014 – 2020 г.
Предимно селските райони очевидно изостават в производителността на труда и добавянето на стойност, тъй като дават работа на 33% от заетите, а генерират под 25% от БДС. Това, заедно с по-високите нива на безработица, обяснява по-ниската покупателна способност на населението в селските райони и по-високите нива на застрашеност от бедност, тъй като икономиката на селските райони е слабо диверсифцирана.
По отношение на транспорта се акцентира главно върху развитието на железопътната мрежа. Според данните в документа електрифицираните жп линии у нас са 68,4% от цялата жп мрежа, което е незадоволително в сравнение с останалите европейски държави.
Значителна част от жп линиите са изградени преди повече от 50 години, с конструкция, подходяща за скорост до 100 км./ч., а на места дори с почти изчерпани възможности за задържане на скоростта и гарантиране на безопасността на движение.
От реконструкция и основен ремонт спешно се нуждаят над 32 км автомагистрали, 599 км пътища І-ви клас, 1 212 км пътища ІІ-ри клас и 5 014 км третокласни пътища. Особено важно за подобряване на състоянието на сектора е увеличаването на товароносимостта на пътната настилка по основните международни транспортни коридори и по второкласните и третокласни пътища, която да се приведе в съответствие с евроизискванията.
Ключови компоненти за развитието на интермодалността, които предоставят възможност за преодоляване на нарастващата претовареност на пътната и жп инфраструктура и за ограничаване на замърсяването на въздуха, са морският транспорт и транспортът по вътрешните водни пътища, се посочва в Споразумението.
В сферата на човешките ресурси се смята за неотложно внедряването на добри практики. С подкрепата на Европейският социален фонд предстои да се изгради единна информационна система за управление на човешките ресурси, както и да се въведе изцяло електронна комуникация между отделните звена и административни структури. Информационната система ще предоставя непосредствен достъп до всички необходими данни, както и на предвижданите тенденции в тяхното развитие, което ще подобри значително възможностите за изготвяне на анализи и вземане на информирани решения.
Трябва да се стимулира развитието на мобилността и да се развиват менторските и наставническите програми, пише в документа. Необходимо е продължаване на целенасочените усилия за повишаване на експертния капацитет на служителите в администрацията чрез обучения, насочени към развитието на ключови компетентности.
Важен акцент ще бъдат и мерките за намаляване на несъответствието между търсене и предлагане на работната сила, включително чрез повишаване на институционалния капацитет и осигуряването на по-ефективни обществени услуги в областта на заетостта. Важни задачи в тази посока ще бъдат действията за по-добро прогнозиране на потребностите на бизнеса от работна сила с определени знания и умения като ключ за подобряване съответствието между образование, обучение и бизнес, от една страна, и укрепване взаимодействието между институциите на пазара на труда, образователните, обучителните системи и работодателите, от друга.
преди 10 години Но не към нашите региони откакто управлява БСП отговор Сигнализирай за неуместен коментар