Към 15 декември страната е усвоила 53% от европейските средства, показа отчетът на правителството за програмите, финансирани от структурните и Кохезионния фонд на ЕС. Данните показват ускорено усвояване на фондовете – към края на май например процентът е бил 40.
На базата на това ускоряване са спасени над 237 млн. евро спрямо ситуацията от края на май, отбелязват от правителството. Тогава под заплаха са били 272,3 млн. евро.
Спасени са всички пари по програмата „Развитие на човешките ресурси” (105,3 млн. евро), както и „Регионално развитие (73,6 млн. евро) и „Конкурентоспособност” (почти 50 млн. евро). Остава обаче опасността от загуба на 35,2 млн. евро. Основна част от тях идват от ОП „Околна среда” – 27,4 млн. евро. Почти 6 млн. евро „висят” и по ОП „Административен капацитет”.
Според данните на единния информационен портал за структурните фондове към края на ноември усвоените европейски средства приближават 53% - общо 4,19 млрд. евро, получените от ЕК траншове обаче са в рамките на 48,59% или общо 3,24 млрд. евро. Разликата е покрита от бюджетни средства.
Като цяло от структурните и Кохезионния фонд в периода 2007 – 2013 година за България са предвидени общо малко над 8 млрд. евро, като 6,67 млрд. евро от тях е европейско финансиране. По Програмата за развитие на селските региони пък предвидените средства за същия период са 3,23 млрд. евро. От тях 2,6 млрд. евро идват от европейския бюджет.
За този програмен период България имаше право да получи общо 9,35 млрд. евро от бюджета на ЕС по структурните, земеделските и рибарските фондове. Месец преди края на годината трансферите от ЕК (общо по всички фондове) доближават 4,7 млрд. евро. Ангажиментите на правителство са в рамките на 1,99 млрд. евро за национално финансиране по европейските програми.
В същото време вноската на България в бюджета на ЕС към 31 октомври е 5,1 млрд. лева (за целия период) или малко над 2,6 млрд. евро.