През миналата година България е усвоила над 4,3 млн. лева по програмата "Уичилищен плод". Това е пълната сума, която ни отпуска Европейската комисия (ЕК) по програмата, съобщава Държавен фонд "Земеделие". Три са държавите с висок резултат на усвояване - България, Малта и Естония, става ясно от доклад на Брюксел.
В "Училищен плод" участват 24 държави от Европейския съюз (ЕС). Целта е да се подобри начина на хранене и навиците на децата. Според проучванията европейските деца страдат от затлъстяване, а основната причина е неправилното хранене. Национално проучване на хранителния статус на българските ученици на възраст между 7 и 18 години пък показа, че 1/3 от децата ежедневно консумират пържени картофи, чипс, шоколадови и сладкарски изделия и безалкохолни напитки.
Проучванията, направени от Националния център по опазване на общественото здраве, показват, че консумацията на плодове и зеленчуци при децата на възраст 7 – 10 години е крайно недостатъчна. На ден те приемат едва 40% от препоръчителното количество.
По тази причина и прилагането на „Училищен плод” е изключително важно за здравето на децата и създаването на здравословни хранителни навици още от най-ранна възраст, отбеляза Атидже Алиева-Вели, заместник изпълнителен директор на ДФ „Земеделие”.
Днес тя участва при раздаването на плодове по схемата на първокласници в 120 ОУ „Г.С. Раковски” в София. Училището прилага схемата за трета поредна година.
В България "Училищен плод" се оказа една от най-успешните европейски програми. През учебната 2013/2014 г. е отчетен ръст на обхванатите ученици по нея от над 3 пъти в сравнение с 2010 г. От 96 439 обхванати деца през 2010/2011 броят им е нараснал до 319 808 през настоящата 2013/2014 г. от 2 239 учебни заведения.
Бюджетът за тази година е 8,8 млн. лв., от които 4,1 млн. са европейските средства.