През следващия програмен период ще има европейски пари за здравеопазването и образованието, ако Еврокомисията види ясни индикации, че тези системи се реформират, каза вицепремиерът Зинаида Златанова пред ТВ7.
Всяка година ЕК издава специфични препоръки за държавите членки, като се посочват ключови реформи, с които страните трябва да повишат конкурентоспособността на икономиките си, поясни тя. "От 2010 година ЕК препоръчва последователно на България да се изработи стратегия и да се реформира висшето образование. Тази стратегия е условие, без което няма как да пристъпим към финансирането на сектора. Не мога да си обясня, защо не е написана", посочи вицепремиерът.
Предишното правителство е реформирало системата за хабилитиране на учените. Не е решен обаче въпросът с големия брой висши училища в страната. Заради липсата на стратегия не знаем за какво ще плащаме и в каква посока, каза още Златанова.
Тя допълни, че здравната стратегия е почти готова, одит на Световната банка трябва да потвърди дали това е модерният начин за здравеопазване и тогава ще се отвори пътят към евросредствата.
Златанова каза още, че през новия програмен период магистралите остават приоритет за ЕС, стига да са по основните европейски направления. В България това са коридорите в посока север – юг, затова магистрала "Хемус" не може да бъде европейски приоритет.
Общо 450 млн. лв. са разплатени по европроекти през юни и юли, съобщи още вицепремиерът. За сравнение тя посочи, че от януари до май разплатените средства са 880 млн. лв. Ако този темп от юни и юли, който наложихме, беше спазен и през предишните пет месеца, разплатените средства трябваше да бъдат не 880 милиона лв., а около 1 млрд. лв., коментира Златанова.
Тя повтори, че има риск България да загуби пари от еврофондовете, но целта е загубата да не е толкова голяма, колкото очаква Европейската комисия.