На глава от населението България получава най-малко средства по Кохезионния фонд, в сравнение с всички останали страни в ЕС. Преговорите за следващия програмен период са водени от предходното правителство. Това каза премиерът Пламен Орешарски по време на парламентарния контрол, съобщи Министерският съвет.
Той припомни, че на 7 и 8 февруари тази година на заседание на Европейския съвет държавите-членки са одобрили позицията на Съвета на ЕС по предложението на ЕК за многогодишната финансова рамка за следващия програмен период 2014-2020 г.
Средствата по фондовете за сближаване за България са около 7 млрд. евро по цени от 2011 г. и сумата е подобна на тази през сегашния финансов период. Нетният баланс обаче е влошен. „За програмния период от 2007-2013 г. балансът беше 4,3% от БВП, докато за програмния период 2014-2020 г. той е 3,99%, обясни министър-председателят.
Нарастването на директните плащания за земеделските производители с около 2 млрд. лв. е било договорено още през 2005 г. с договора за присъединяване към ЕС.
Средствата за развитие на селските райони ще намалеят с около 10% - от 2,642 млрд. евро през сегашния финансов период на 2,383 млрд. евро през следващия.
Някои държави-членки ще получат допълнителни суми за развитие на селските райони, но България не е в този списък. Средствата са договаряни в края на миналата година, изтъкна министър-председателят.
Той обърна внимание, че в договорените през февруари 2013 г. решения почти всички страни-членки получават допълнителни бонуси или поощрения, за да приемат рамката, като бонусите са за по-бедните и изоставащи райони.
Гърция е договорила допълнително 1,375 млн. евро, Португалия – 1 млрд. евро, Ирландия – 100 млн. евро, Испания – 1,874 млрд евро, Италия – 1,5 млрд. евро, Франция – 200 млн. евро, Белгия – 133 млн. евро, Германия – 710 млн. евро, Унгария – 1,560 млрд. евро, Чехия – 900 млн. евро, Словения – 75 млн. евро.
Българската делегация не е договорила подобни средства, въпреки че Северозападният район е най-бедният в целия ЕС, допълни премиерът.
За следващия програмен период ще отпадне правилото N+2 и ще важи правилото N+3 за всички държави-членки. Това означава три години за реализиране на проектите след датата на тяхното контрактуване. В същото време правилото N+2 остава в сила за нас и през настоящия програмен период, докато Румъния и Словакия са успели да договорят изключение и увеличават шансовете си да усвоят по-добре средствата.
Орешарски отбеляза още, че България ще получи 260 млн. евро за извеждането от експлоатация на първите четири блока на АЕЦ Козлодуй, което е половината от исканата сума и по-малко от една трета от предвидените разходи. Първоначалното предложение на ЕК е било за 185 млн. евро. В същото време Литва и Словения са успели да увеличат крайното финансиране за техните затворените ядрени централи с 90%.
преди 11 години "Дойче веле":"Правителството на България върши държавна измяна. Планомерно и подло. Позорно. Ден след ден, седмица след седмица. Случва се по един доста нагъл начин. Систематично и прагматично. Случва се пред очите на милиони българи. Пред очите на всички онези комисари и експерти от Брюксел, на които България им е ресор и които вчера преглъщаха истини и констатации в приглушената акустика на устния отчет "за напредъка на страната по механизма за сътрудничество и проверка". Пред очите на посланиците в София, трима от които успяха да съгласуват своите позиции с централите в Париж, Берлин и Амстердам и да оцветят иначе неутралната си дипломатическа лексика." отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Добре де, видяхме , че сте майстори на фалшификации, подмолни игри и все от тоя род!Майстори сте, признавам, Е, направете нещо и с ЕС, не само на нашия гръб да се упражнявате! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години ми не дават да се крадне отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ама,чекай са на луд ли ме правиш. ..нали по времето на Стаи.ш. ни спряха редица фондове,ай сиктана... отговор Сигнализирай за неуместен коментар