През миналата година България е реализирала пет проекта по програмата Life+ за опазването на околната среда на обща стойност 10,8 млн. евро, съобщи Европейската комисия.
Един от най-мащабните проекти е на фирмата „Тракия Глас“, която е въвела технология за кислородно горене. Стойността на проекта, който е част от мерките за борба с климата, е 4,3 млн. евро. Ползите за околната среда са намалението на парниковите емисии от производството, както и намаляване на потреблението на енергия.
Технологията на този етап е икономически изгодна само за едромащабно производство, уточняват още от ЕК. Очакванията са, че след реализацията на проекта в компанията с 23% ще намалее потреблението на енергия и с 23% - емисиите въглероден диоксид. Азотните емисии пък ще бъдат намалени с 90 на сто.
Три са общо проектите по мерките, свързани с природата – на EVN България за намаляването на смъртни случаи при царския орел при сблъсък с електропроводи, на WWF, свързан с опазването на сладководни риби и мекотели, както и на Изпълнителната агенция по горите, който е насочен към опазването на местообитанията на кресливия орел.
Общата стойност на тези три проекта е 6,2 млн. евро.
Петият български проект по програмата Life+ за миналата година е на фондацията „Информация и природозащита“. С 0,3 млн. лева организацията е реализирала проект, насочен към ограничаването на прекомерната стопанска експлоатация на дивите популации на билките и ароматните растения в България.
Като цяло през миналата година са били финансирани общо 248 проекта по програма Life+ в целия ЕС. Отделените от ЕС средства по тази програма за опазване на околната среда са в размер на 281,4 млн. евро. Заедно с доплащанията от страна на изпълнителите инвестициите са в размер на 556,4 млн. евро.