Прилагането на плащанията за площ има един неоспорим ефект – увеличаването на обработваемата земя у нас. Това се казва в анализ на Института за пазарна икономика (ИПИ), посветен на прилагането на системата за директни плащания в България. Заключението от прегледа обаче е, че тя не е благоприятна за развитието на сектора в България и ни трябва „по-неутрален механизъм“ като схемата за единно плащане, която се прилага в старите страни от ЕС.
Ето и какви са причините за това експертно мнение.
Заради раздробената собственост, нарасналото търсене доведе и увеличаването на площите, отдавани под наем. Рязко поскъпна арендата, а това привлече и интереса към пазара на земеделска земя, отчитат експертите.
В периода 2006 – 2012 година цената на отдаване на земя под наем се повишава средно с 15,6%, като за натрупаното нарастване за целия период достига 175 на сто.
След 2007 година се ускорява и процесът на концентрацията на ползването на земя. По данни на ИПИ към 2010 година, стопанствата, които имат над 100 хектара площ, обработват над 82% от земеделската земя у нас.
Подобна тенденция има и в Европа, показаха от своя страна разчетите на европейските институции. От ИПИ обаче отбелязват и друга тенденция – средният размер на големите стопанства вече е 671,7 хектара, докато в ЕС е 264 хектара.
От друга страна обаче от института отбелязват, че въпреки увеличението на обработваемите площи намалява брутната добавена стойност, създадена в сектора „Селско стопанство“. Свива се и делът на сектора в икономиката – от 9,6% през 2000 година до 5,1% през миналата година.
Обяснението, което дават експертите е опростяването на производството – кампанийно се използват големи площи за зърнодобив, а в същото време имаме оттегляне от отрасли като животновъдство и зеленчукопроизводство.
Ако няма промяна в системата, тези проблеми ще се задълбочат, предупреждават от ИПИ.
Експертите предлагат спешно преосмисляне на държавната политика в областта на селското стопанство, както и на българската позиция по промените в Общата селскостопанска политика.
Предложението е плащанията да бъдат обвързани със специфичните разходи и с добавената стойност, която създават отделните отрасли. България би следвало да работи за уеднаквяване на директните плащания между отделните държави членки на ЕС, без значение дали на по-високо или на по-ниско от получаваното днес от българските фермери ниво, се казва още в анализа.
преди 11 години Служебния министър се договори с Бркл да продължи плащането на площ въпреки че от следващата година трябваше да започнем да прилагаме плащане на ферма... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Служебния министър се договори с Бркл да продължи плащането на площ въпреки че от следващата година трябваше да започнем да прилагаме плащане на ферма... отговор Сигнализирай за неуместен коментар