IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

От догодина тръгва тестовото биологично обработване на отпадъци на "Хан Богров"

Проверка на Столичния инспекторат сочи, че към настоящия момент има 139 нерегламентирани сметища на територията на София

13:08 | 01.04.13 г.
<p>
	Снимка:<em> БТА</em></p>

Снимка: БТА

От началото на 2014 г. ще започне тестовото биологично обработване на отпадъци на площадката „Хан Богров”. Това съобщи кметът на Столичната община Йорданка Фандъкова, която направи проверка на изграждането на инсталацията за третиране на биологични отпадъци заедно с Джордж Кремлис, ръководител на ГД „Околна среда” към Европейската комисия и със зам.-министъра на околната среда Малина Крумова, съобщи „Фокус“.

По думите на Фандъкова изграждането на инсталацията върви по план. В началото на октомври ще приключи строителната част и ще започнат „студените“ тестове.

Годишно на инсталацията ще се обработват около 44 хил. тона отпадъци – 20 хиляди тона „биологичен” отпадък и 24 хил. тона „зелен отпадък”. 

„Искам да напомня, че около 84% от стойността на проекта са безвъзмездна европейска финансова помощ, което означава, че тази полезна инсталация, но и огромна инвестиция, няма да бъде връщана със средствата на софиянци”, заяви категорично Фандъкова.

Припомняме, че изграждането на инсталацията за биологично третиране на отпадъци е част от проекта  „Интегрирана система от съоръжения за третиране на битовите отпадъци на Столична община”, финансиран по Оперативна програма „Околна среда” 2007 – 2013 г. Общата стойност на проекта е 346 млн. лева, от които 291 млн. лева са европейско финансиране.

Инсталацията на площадка „Хан Богров” е с големина 7 хил. кв. метра ще сепарира отпадъци в две отделни части – „зелени” отпадъци и „биологични” отпадъци, тъй като отпадъците от домакинствата и от търговската част са с различни параметри.

Биологичните отпадъци ще се сепарират в две отделни хали, където след обработка в специален резервоар те ще се превръщат в биогаз, а след това и в електрическа енергия и топлина за домакинствата.

„Зелените” отпадъци ще бъдат превръщани в компост и след обработка ще бъдат готови за търговска продажба.

Същевременно Фандъкова съобщи, че проверка на Столичния инспекторат е показала, че към този момент на територията на общината има общо 139 нерегламентирани сметища. Кметът направи сравнения с броя на незаконните сметища през миналата 2012 г, когато той е бил 189.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:46 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още