Не бива да се допуска несправедливото намаляване на средствата за слаборазвитите държави, коментира още Младенов и припомни една от основните цели на ЕС, а именно преодоляването на социалните различия между държавите, което е залегнало и в договорите.
Сериозни са и преговорите по отношение на Общата селскостопанска политика за следващия програмен период.
Обсъжда се намалението на директните плащания, което ще засегне и българските фермери. Съгласно присъединителния ни договор директните плащания за българските стопани ще се изравнят с тези на „старите“ членове на ЕС едва през 2016 година. „Затова и нашата позиция по отношение на намалението е да се започне от държавите, които получават 100% от сумите, а не от страните като България, които още не са достигнали тези нива“, заяви външният министър.
Има и още една идея за бюджетната рамка, която може да засегне пряко България, стана ясно по време на дискусията. Страните обсъждат ограничение на средствата в кохезионните фондове, на базата на изпълнението на заложеното в предходната рамка. "Затова и правим максималното да усвоим колкото е възможно повече средства, за да имаме добър старт, ако това ограничение бъде прието", обясни Томислав Дончев.
В програмния период 2007 – 2013 година България трябва да получи 15,6 млрд. лева, от които над 14 млрд. са вече договорени, а 4,4 млрд. лева са разплатени. Това представлява около 28% от общите. „До края на 2012 година ще се постараем да станат около 1/3“, коментира още министърът.
Той припомни, че имаме срок до края на 2013 година да договорим средствата и до 2015 година – договорените средства да бъдат изплатени.
Освен тези предложения България ще настоява за още средства по програмите за извеждане от експлоатация на ядрените мощности в Европа. По този въпрос имаме консенсус с държави като Литва и Латвия, които трябваше да изваждат от експлоатация атомни реактори.
Ще настояваме програмите за изваждане от експлоатация да продължат да действат и след 2020 година.
Преговорите по новата многогодишна финансова рамка още продължават, като очакванията са тя да получи одобрение по време на извънредното заседание на Съвета на ЕС през ноември.