В рамките на Европейския съюз се наблюдава тенденция към либерализиране на режима за възлагане на обществените поръчки. Това съобщи министърът по управлението на европейските фондове Томислав Дончев по време на строителен форум, организиран от браншовата камара.
По думите на Дончев напоследък се наблюдавал натиск от страна на Брюксел за облекчаване на изискванията, свързани с доказан опит от страна на фирмите.
Идеята е нововъзникнали фирми, които имат възможност и капацитет за изпълнение на поръчките, да получат равен достъп при участието в търговете наравно с компаниите с опит в бранша.
В тази връзка министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова обаче припомни, че правителството обсъжда варианти за ограничаване на обжалванията по обществените поръчки, които се оказват огромна пречка за изпълнение на европейските проекти.
Павлова обясни, че в много случаи фирми атакуват избора на поръчките без основание, което бави реализацията на проектите.
Павлова подчерта, че няма да се отнема правото за обжалване, защото то е гарантирано от европейското и българското законодателство, но подчерта, че се върви към по-ефективна регулация.
Строителният министър припомни, че преди време е съществувала такса, която фирмите са плащали при обжалване на процедурите. Тя поясни, че след отпадането й този процес е станал „лесен и безнаказан“.
Строителният бранш също признава, че обжалването на търговете е сред най-големите пречки пред реализацията на проектите и усвояването на евросредствата. Председателят на строителната камара Светослав Глосов пък коментира, че ще продължат с подготовката на типовите процедури по отделните видове обществени поръчки, така че „възложителите да нямат възможност за свободни съчинения по изискванията към изпълнителите“.
По думите на Глосов с въвеждането на типовите процедури и договори щели да се намалят дискриминационните условия в търговете, които водят до обжалване на почти всяка процедура.