От името на големите енергийни потребители председателят на асоциацията Константин Стаменов припомни, че в момента предприятията купуват газа средно по 450 долара за хиляда кубически метра газ, което нарежда страната ни на едно от първите места по високи цени на синьото гориво. В същото време тези цени в Русия са 120 долара, а в САЩ падат дори до 75 долара за хиляда кубика.
Поради допълнителното поскъпване на тока от ТЕЦ-те, които тепърва ще са длъжни да купуват парникови емисии, заводите ще бъдат притиснати и много от тях ще изнесат бизнеса си в съседни държави, където няма подобни регулации, предупреди още Стаменов.
В тази връзка Петко Ковачев обясни, че исканията на инвеститорите да се влагат нови средства в добива на шистов газ по никакъв начин не решават енергийните проблеми на държавите, а „по-скоро са стъпка напред в повишаването на цените на този добив, защото в бъдеще консуматорите ще купуват все по-скъп газ“.
Според Ковачев за българските потребители е по-скоро предимство вместо недостатък фактът, че не са напреднали в газификацията, която в бъдеще ще поскъпва и ще става все по-неефективна за ползване.
„Аз съм против това държавата да субсидира газификацията на домакинствата чрез международиня фонд „Козлодуй“, когато може да се прилага нова стратегия за стимулиране на инвестициите в производството на биогаз, например“, обясни още Ковачев.
Представителите на бизнеса не отричат перспективността на новите технологии, но според тях наистина е необходимо широко обществено обсъждане, от което зависи енергийната независимост на страната, а оттам и конкурентоспособността на българската иконоимка. Според еколозите този въпрос остава отворен, докато държавната администрация не обяви намеренията си за бъдещата политика.