Компаниите от рибния бранш, които консервират риба и аквакултури, ще разчитат на значително по-големи субсидии при разширяване на производствените си цехове, предоставяни по оперативна програма „Рибарство“.
Вместо досегашния таван от 1 милион евро максималната субсидия за един проект ще достигне 2,5 млн. евро, гласи новата наредба за реда за изплащането на субсидиите по мярката „Инвестиции в преработка и маркетинг на продукти от риболов и аквакултура“, обнародвана в днешния брой на „Държавен вестник“.
Средствата се отпускат за подпомагане на фирмите, които инвестират в предприятия за аквакултури, чийто бюджет по оперативната програма е слабо усвоен.
Бюджетът на мярката е в размер на 13,5 млн. лева, които трябва да бъдат усвоени до края на следващата година, но до момента са оползотворени едва 4,5 млн. евро, съобщиха за от Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури.
Праговете се увеличават по настояване на бизнеса, който досега нямаше интерес да инвестира в създаването на нови мощности поради ниския размер на помощта.
За да изградят нова поточна линия, предприемачите трябва да разполагат поне с 5-6 млн. лв., но при таван на безвъзмездната помощ от 1 млн. евро, който съставлява половината от стойността на проекта, общият размер на техния проект не може да надхвърли 2 млн. евро, или 4 млн. лева.
Това е причина за ниската усвояемост на проектите, поясниха от агенцията. Оттам добавиха, че праговете за покупка на оборудване и за изграждане на пазари за риба и рибни продукти остават същите.
До 1 млн. евро е таванът за проекти, свързани с осигуряването на нови машини и оборудване. Таванът за изграждането на нови пазари за риба е 3 млн. евро.
С приемането на новата наредба агенцията по рибаство ще улесни и процедурите за кандидатства. До 50% са увеличени и авансовите плащания по проектите. Междинните плащания пък ще се извършват на два пъти, а не само веднъж, както досега.
С новата регламентация се допуска възможността канидатите да започнат да строят, след като е минал предварителния одит от агенцията, но преди окончателното одобрение от страна на проверяващите. Кандидатите поемат този риск за собствена сметка, защото ако проектът не бъде одобрен, тези разходи остават за тяхна сметка, поясниха още от ведомството.