Близо 30 на сто от бюджетите, с които държавите-членки ще разполагат за директни плащания, ще се предоставят за дейности, свъразни с опазването на околната среда. Около 25% от ресурса и по втората ос за развитие на селските райони също ще се разпределя за екология.
Затова и субсидиите за екопроекти по програмата за селските райони ще достигат до 85% при 50 процента за останалите инвестиционни проекти. До 100% може да достигнат безвъзмездните плащания при въвеждане на ноу-хау в земеделието, предвижда още новата реформа.
За да се насърчава малкият бизнес в селата, се предвиждат и редица нови схеми за подпомагане. В случай, че дребни производители, които са развивали бизнеса си в продължение на една година в слаборазвит регион, решат да го продадат на по-крупен производител, то ЕС ще ги насърчи, ако останат в този регион. До 2020 г. те ще могат да получават по 120% от размера на директните плащания, които са взимали през първата година от дейността си, обясниха евроекспертите.
България и Румъния ще продължат да получават по-малък размер на субсидиите в сравнение със старите държави-членки, тъй като получаваното еврофинансиране, съотнесено към брутния вътрешен продукт на двете държави, е значително по-голямо от съотношението в останалите европейски държави, поясни още Марио Маринов.
Предложените от Еврокомисията мерки ще продължат да се обсъждат през октомври и ноември в Европарламента и Съвета на Европа. Очакванията са до март 2013 г. дебатите по бъдещото законодателство да приключат. Независимо от тези обсъждания ще продължат и преговорите по многогодишната финансова рамка, където решаваща дума имат министрите на финансите на държавите-членки на ЕС.