Страната ни може да усвои 150 млн. евро по Оперативна програма "Регионално развитие" за проекти в сферата на електронното здравеопазване, предаде БНР.
Инвестираните в тази сфера пари се възвръщат за по-малко от 10 години и осигуряват по-качествено лечение на пациентите, стана ясно по време на шестата регионална конференция за електронно здравеопазване, чийто домакин е София.
Във форума се включиха министърът на здравеопазването Стефан Константинов и еврокомисарят по здравеопазването и защита на потребителите Джон Дали.
Над една трета от медицинските манипулации и предписаните лекарства са ненужни, сочат проучвания, проведени в Северна Америка и някои европейски страни. Данните представи заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Първан Русинов.
"В здравния сектор се извършват между 30 и 40% ненужни медицински процедури, лабораторни тестове или се предписват ненужни лекарства. Всичко това се дължи на липсата на постоянна комуникация между различните медицински лица, обслужващи даден пациент, и поради липсата на достъп до медицинската история на пациента", обясни Русинов.
Първата стъпка е да се изгради информационна мрежа, която да свърже всички участници в системата, стана ясно от презентацията на Благой Миров от Министерството на здравеопазването.
"Появата на една такава мрежа е основа за развитието и появата на нови приложения, така известните сред нас и така жадувани електронно здравно досие, национален здравен портал, появата на телемедицина, електронна рецепта и електронни направления", разказа Миров.
Възможностите на ОП "Регионално развитие" ще помогнат на страната ни да навакса закъснението във внедряването на електронното здравеопазване, стана ясно по време на конференцията.