Централен орган към Агенцията за обществените поръчки (АОП) ще осъществява предварителен контрол върху изразходването на публичните средства. Звеното ще следи големите обществени поръчки и търговете с европейско финансиране. Това съобщи пред журналисти в парламента министърът по еврофондовете Томислав Дончев, който напоследък обяви за свой приоритет промяната на Закона за обществените поръчки. Дончев присъства на заседание на парламентарната комисия по еврофондовете, която представи доклад за свършеното до края на 2010 г.
Това е само една от стъпките към създаването на единната агенция, която ще обедини дейностите по управление на всички европейски програми, уточни министърът. Той допълни, че сме получили „зелена светлина“ от Брюксел допълнителният административен капацитет в АОП да бъде финансово подсигурен с европейски средства от Оперативна програма „Техническа помощ“.
Министърът допълни, че през пролетта в България ще пристигне екип експерти от Европейската инвестиционна банка, за да помагат с проектите за магистрала „Струма“.
До края на 2010 г. България е усвоила 10% от средствата на седемте оперативни програми, или общо 809 млн. евро, отчете председателят на комисията по еврофондовете Моника Панайотова. Най-добре се развиват програмите „Регионално развитие“ и „Административен капацитет“, проблеми има в транспорта и водните проекти, заявиха депутатите.
Според народните представители трябва да бъде изработен Закон за управлението на еврофондовете за следващия бюджетен период на ЕС 2014 - 2020 г.
преди 13 години не е ясно само защо след като има одитен орган който следи за разходването на евросредтсвата и то предимно в частта обществени поръчки е нужно да се раздува административния капацитет на АОП след като това е агенция за МЕТОДОЛОГИЯ, а не за фактически проверки. Отговорът е *** - заради заплатите по Техническа помощя които ще се получават, но естествено без да има добавена стойност. Или казано по друг начин пари на вятъра. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 13 години Едно нещо така и не стана ясно - защо вместо да се съкрати държавната администрация сега започва пак раздуване на щата?Да не би случайно България да има 8-9% ръст както при Индия и Китай че управляващите да си позволяват тоя лукс? отговор Сигнализирай за неуместен коментар