По време на технологичната конференция Technology Week, която се провежда в Лондон, се разгоря дискусия около възможността в Европа да бъде създаден голям технологичен гигант от ранга на Google, Facebook и Twitter.
“Защо не? Това е въпрос, който трябва да си зададем. Доста е притеснително всъщност,” коментира британският министър на търговията Винс Кейбъл. “Ние сме креативна страна с брилянтни стартъп компании. Но защо те не се развиват?”
Въпреки че в Европа все още няма компания с възможностите на оценяваната на 370 млрд. долара Google, на Стария контенинт не са изключение прохождащите технологични компании с пазарна стойност над 1 милиард долара. Според анализатори от инвестиционната банка GP Bullhound Европа е много по-опитна в създаването на такива компании, известни в предприемаческите среди като “еднорози”.
По-рано през седмицата от банката публикуваха доклад, според който в периода януари 2000 г. - април 2014 г. в Европа са се появили над 30 технологични компании със стойност минимум 1 млрд. Нещо повече, средната стойност на тези фирми е колосалните 3 млрд. долара.
За сравнение, за десетте години между 2003 и 2013 г. в САЩ са били регистрирани 39 такива “еднорози”.
Инвестиционни проблеми
Какво спира европейските компании да се развиват след едномилиардната бариера и да достигнат класа на мултимилиардните компании? Според Винс Кейбъл, който е говорил с репортер на CNBC, основната причина се крие в липсата на достатъчно финанси. “Разработваме фондове за финансиране на прохождащи компании (т.нар. бизнес ангели), но те далеч не са толкова големи и усъвършенствани като американските. Много трудно е да осигурим финансиране от банките,” казва той. “Финансирането за бизнес развитие е доста сложно в Англия, но се опитваме да превъзмогнем това.”
Проблемът е разпространен в цяла Европа, заявява Павел Чуджински, съосновател на берлинската инвестиционна компания Point Nine Capital. “Европа изостава във финансирането на технологичния сектор. На всеки етап от развитието на дадена компания, се усеща недостиг на средства. Особено спрямо американските стандарти,” допълва той пред CNBC.
Според Чуджински една от причините за това е, че високорисковите инвестиции в технологии в Европа набират сила едва през 90-те – много по-късно от Щатите. “След това започна да се надува големия dot-com балон и инвеститорите тотално забравиха за технологични компании. Това означава, че те все още не са имали възможността да спечелят в Европа, което продължава да ги отблъсква от Стария континент,” допълва той.
Европейските стартъпи са между 5 и 10 пъти по-слабо финансирани от тези в САЩ, смята Изи Видра, който оглавява стартъп центъра на Google в Лондон, а подобрение в ситуацията не се забелязва.
Според него това се дължи на популярността на финансирането чрез собствен капитал в Европа, както и на закъснялото въвеждане на данъчни облекчения за бизнес ангели.
“Вярвам, че сме в началото на нещо удивително,” допълва Видра. “В близко бъдеще ще станем свидетели на все повече европейски стартъпи, отбелязващи значителен ръст.”
Разграбени
Въпреки че първоначалното финансиране може би се подобрява, истинският проблем е в постигането на устойчив растеж, смята Кейбъл. Според него има огромна пропаст между първоначалното набиране на капитал - “от семейство, глупаци и приятели” - до осигуряването на финансиране за по-нататъшното бизнес развитие.
Като резултат на това, повечето британски компании се обръщат към САЩ, заявява Питър Брифет, главен оперативен директор на приложението за планиране на събития YPlan. През миналата година YPlan съобщи, че си е осигурила финансиране в размер на 12 млн. долара от американския инвестиционен фонд Catalyst Partners.
Ако европейските инвеститори продължат да бездействат, много успешни европейски инвеститори рискуват да бъдат погълнати от американските си колеги, смята Кейбъл. “За страната ни ще бъде по-добре, ако успеем да ги запазим.”
Културен шок?
Авторекламата също изглежда е непозната за европейските компании, смята кметът на Лондон Борис Джонсън. На откриващата церемония на Technology Week миналия понеделник, Джонсън коментира пред репортери, че неувереността на британските компании да печелят милиарди е причината страната да не е създала технологичен гигант.
Повечето наблюдатели на индустрията се обединяват около мнението, че европейската технологична сцена отбелязва прогрес, но гадаят кога той ще е достатъчен за появата на “следващия Google”?
“След три или четири години, ако съдим единствено по очаквания ръст в инвестициите, може да очакваме компании, които наистина напредват,” коментира Брифет от YPlan.
Гуджински смята, че обръщаме твърде много внимание на създаването на "европейски Google, Facebook или Twitter". “Това са гигантски еднорози, които се появяват веднъж на 10 години. Няма основателна причина такъв да не се роди и в Европа, просто му дайте време.”
Кога Европа ще създаде "следващия Google"?
Въпрос на време е потенциалът на европейските стартъпи да преодолее консервативните инвеститори на Стария континент, смятат експерти
10:31 | 22.06.14 г. 2Кралица Елизабет II използва компютър, за да качи видео в YouTube. Снимка: Ройтерс
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
-
Кадър на деня за 22 ноември
-
Dow се покачи с над 400 пункта и затвори с рекорд
-
Amazon ще инвестира още 4 млрд. долара в Anthropic, най-големия съперник на OpenAI
-
Успя ли Бразилия да зададе дневния ред на срещата на Г-20?
-
Над 411 млн. лева взеха фирмите с проекти за иновации
-
Биткойнът кръжи в подножието на 100 хил. долара, но има предупреждения за корекции
-
Русия е уведомила САЩ за удара с "Орешник", Путин потвърди успеха на западните ракети
-
Защо в България няма банки като Revolut и как се развива финтех секторът у нас?
-
В плановете на Русия няма вариант за независима държава Украйна
-
Еврото се срина до двегодишно дъно след разочароващи икономически данни от региона
-
България и Румъния се доближават до пълноправно членство в Шенген още от януари
-
Българите ще могат да пътуват без виза до Китай от края на ноември
Специални проекти виж още
Най-четени новини
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Драгомир Кузов: България стигна до петото място в Европа по производство на велосипеди
-
Най-големият производител на зехтин в света очаква цените да паднат наполовина
-
Коя е най-добрата валута за инвестиции в момента?
-
Бойко Атанасов: Приемането на България в еврозоната ще доведе до повече инвестиции
-
Русия е уведомила САЩ за удара с "Орешник", Путин потвърди успеха на западните ракети
-
САЩ обвиниха един от най-богатите хора в света в схема за подкупи за 260 млн. долара
-
След масирания ракетен удар в Украйна САЩ премахват условията пред използването на ATACMS*
-
Ако светът иска да заличи 100 трлн. долара публичен дълг, да погледне към Нова Зеландия
-
"Самоубийствени атаки": руснаците опитват да си върнат контрола в Курска област
-
България е сред страните в ЕС с най-голямо месечно увеличение при производството на услуги
-
План Б на Украйна - оръжейна независимост от Запада, върви към реализация
-
Мащабен многофункционален комплекс ще се появи на терена на бившия завод "Витоша"
-
"Бритшорингът" превръща Обединеното кралство в икономическа колония на САЩ
-
Саудитска Арабия отказа да потвърди ангажимента си за отказ от изкопаемите горива
-
Кристалина Георгиева: Целта България да се присъедини към еврозоната е изпълнима
Коментари
Финанси виж още
-
Dow се покачи с над 400 пункта и затвори с рекорд
-
Биткойнът кръжи в подножието на 100 хил. долара, но има предупреждения за корекции
-
Черна гора се присъедини към Единната зона за плащания в евро
-
Британският индекс FTSE 100 записа най-силната си сесия от три месеца
-
SOFIX се понижи с 0,8% за седмицата
-
Спадът на продажбите на „Стара планина холд“ се задържа над 30% и към края на октомври
преди 10 години Ще го създаде когато спре да осигурява на всеки желаещ достъпа до социални безумия като възможност да живееш без да работиш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Европа не е създала Google, така че отговора е повече от ясен... никога. Няма значение, че е в кавички, просто Европа няма вече капацитета да създаде такъв тип компания и не само това... Европа изгуби Нокия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години като се изучат децата :D :P отговор Сигнализирай за неуместен коментар