IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

С. Райкинска: Очакват се съкращения и понижение на заплатите в ИТ сектора

Оптимизирането на разходи е неизбежно заради свиването на печалбите на високотехнологичните фирми

08:10 | 30.01.12 г. 5
<p>
	Снежана Райкинска. Снимка: Личен архив</p>

Снежана Райкинска. Снимка: Личен архив

Снежана Райкинска е съосновател и управител на първата в България агенция за подбор на ИТ специалисти „Булуърк“ и съуправител на сръбската компания за подбор на ИТ специалисти „HR Solution” d. o. o. Професионалният й път започва в Министерството на труда и социалната политика в отдел „Европейска интеграция и международни отношения“.

Снежана Райкинска е участвала като лектор на редица международни и национални форуми и събития в областта на подбора на персонал и човешките ресурси. Публикувала е статии в национални и международни издания за развитието на пазара на труда в сферата на информационните и комуникационните технологии и аутсорсинга.

Със Снежана Райкинска разговаряме за състоянието на пазара на труда във високотехнологичните сектори, търсенето на кадри, проблемите с квалификацията и  демографския натиск върху пазара на труда

-Г-жо Райкинска, според доклад на Европейската комисия пазарът на труда в България е  продължил да се влошава и през 2011 г. Каква беше миналата година през Вашия поглед?

Нашата агенция се е фокусирала върху три области от пазара на труда – информационни технологии (ИТ), аутсорсинг – изнесените бизнес процеси (ВРО сектора), както и електроника и хардуер. В тези сектори бих казала, че имаше стабилизиране, защото преди години се наблюдаваше повече търсене, отколкото предлагане на работна сила.

Според различни проучвания и изследвания демографската картина на страната и постоянният ръст на безработните и т. нар. обезкуражени лица, които нямат квалификация и са с ниско образование, оказват постоянен натиск върху пазара на труда. Как Вие оценявате качествата на българските кадри на този фон?

Демографската криза е стар проблем, съществува вече 30 години и то не само в България. Напоследък тази тема като че ли повече навлезе в злободневието. Качествата ние не можем да ги обобщим като обща група, говоря за качествата на българския служител. Всичко зависи в голяма степен от квалификацията на съответното лице и сектора, в който работи.

В секторите, в които ние оперираме, мога да кажа, че хората са доста квалифицирани спрямо колегите им от Eвропейския съюз. На добро ниво е и трудовото им представяне. Няма разлика в трудовите навици на един квалифициран служител тук и негов колега на Запад.

Що се отнася до демографската криза, тя и в бъдеще ще продължи да оказва влияние. Квалифицираната работна ръка ще продължи да намалява в глобален мащаб, качествата на работната сила също ще се влошават. Това с пълна сила важи и за България.

Последна актуализация: 12:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 1 rate down comment 1
svedust
преди 12 години
до G.GekkoХайде Gekko да видим какво ще стане, като световната икономика удари дъното в края на 2012 и 2013? Когато обявят фалит (вече официално) Гърция, Португалия и Испания? Дали бизнеса ще си поръчва нови ИТ услуги и системи, или ще гледа пестеливо и ще инвестира само в тези, от които има смисъл? Хайде сега да порасъждаваме на тази тема, ако в световен мащаб бизнеса намалее с 50% отделените средства за ИТ услуги какво ще стане? Тогава може 4000 лева грос да ни изглеждат като една мечта...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 4 rate down comment 2
G.Gekko
преди 12 години
Абе какво това гръмко и неадекватно заглавиеОчаквали се съкращения и намаление на заплати в ИТ сектора - Кога това - след 35 г. или 50 г.?Тая лелка или който е писал статия - на коя свят живеят - имат ли някаква представа за това какво е ИТ услуга и какви са предизвикателствата пред сектора...Или само само пишем гръмки заглавия - статии които никой няма да прочете, просто щото са писани от ***
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 2
bbzz24
преди 12 години
1 БГ програмист не се конкурира с 1 немски или шведски, а с 1 индийски, китайски програмист. предимствата на онези е по-ниската себестойност на труда, по-лесното намиране на голям брой coding monkeys за даден проект, способността да чете сравнително добре на английски и желателно дори да може да говори.освен тези преки фактори има и непреки: разстоянието за пътуване на крайния клиент, все пак идват на гости да се забавляват и да посвършат малко работа, способността да се бута под масата на възложителя нещо за получаване на поръчка, пък и не на последно място способността аутсорсинг компанията да работи с по-малко комисионно измерено в проценти, което зависи от големината на проекта най-вече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
hellwitch
преди 12 години
Някак не се връзва първо да кажеш, че предлагането е 3 пъти повече от търсенето на работни места и после да предвиждаш намаление на заплатите.Проста няма как и двете да са верни.Впрочем много чуждестранни ИТ фирми отчетоха рекордни печалби за 2011 така, че за намаляване на приходи и печалби при тях е странно да се говори. Въобще да говорим за това дали може фирмата да си позволи бруто на 4000 лв(2000 евро) е смешно при положение, че за същия служител на запад ще им струва 6-8 хил евро (половината данъци и осигуровки).Дори основните конкуренти в ИТ сферата - индийци, руснаци имат поне подобно заплащане ако не и по-високо.И все пак доби и по време на кризата съкращенията бяха най вече на хора с не достатъчна квалификация или от фирми, които не се справяха добре и без криза. И въпреки, че имаше един несигурен период от около 6м 2009г. като цяло сектора остана доста стабилен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 3
shipito
преди 12 години
Намерете ми читав LAMP програмист на заплата 2000 лв. и тогава ми говорете за намаляване на заплатите! Такава липса на кадри в IT сектора никога не е била, а с тези темпове скоро и те ще са извън страната!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още