IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

10 прогнози за българския ИТ пазар през 2009 г.

Много ИТ проекти в почти всички сектори от икономиката ще се забавят, но основните ще продължат, прогнозират от IDC

17:30 | 10.12.08 г.
10 прогнози за българския ИТ пазар през 2009 г.

Пик на ИТ разходите в България преди изборите, забавяне на някои ИТ проекти заради кризата и продължаващ възход на преносимите компютри на пазара в България са част от основните тенденции и събития, които от анализаторската компания IDC очертават в прогнозата си за състоянието на пазара на информационни технологии у нас през 2009 г. Ето и 10-те ключови прогнози на компанията:

Парламентарните избори ще предизвикат известни сътресения в ИТ инвестициите от страна на държавната власт и бюджетните организации. Евентуалните промени в законодателната и изпълнителната власт, както и в ръководството на отделните бизнес звена на държавата, биха довели най-малкото до забавяне, а в някои случаи и до промяна на досегашната ИТ стратегия. Сегашната власт ще се опита да ускори развитието на отделните ИТ проекти и свързаното с тях усвояване на средства преди изборите. Това ще доведе до пик в ИТ разходите през първите шест месеца, но през втората половина на годината той ще бъде последван от спад, докато новата власт поеме ръководството.

Българският ИТ бизнес ще бъде повлиян негативно от финансовата криза, но основните ИТ проекти ще продължат. Текущата криза със сигурност ще доведе до забавяне на много ИТ проекти в почти всички сектори от икономиката, което означава забавяне на ръста на бизнеса с информационни технологии в страната. Не всички сектори обаче ще бъдат засегнати еднакво. Сред най-пострадалите ще са финансите, промишлеността и строителството, а от друга страна телекомуникациите, комуналните услуги и донякъде търговията на дребно няма да са толкова потърпевши.

Бизнесът с малките и средните предприятия ще става все по-изгоден. Водещите ИТ доставчици доскоро игнорираха малките и средни предприятия като клиенти. През 2008 г. те промениха стратегията си, но едва през 2009 г. осезаем дял от техните приходи ще бъде генериран от бизнес с малките и средните предприятия.

Преносимите компютри ще продължат да заемат от дела на настолните. Преносимите компютри ще продължат да бъдат моторът на бизнеса с компютри у нас, като делът им в общия пазар ще продължи да нараства и по този показател България ще остане на едно от първите места в Европа. Търсенето на ултраевтини лаптопи ще продължи да нараства през 2009 г., но за разлика от други страни в Източна Европа, в България то почти няма да засегне бизнеса с традиционни преносими компютри.

Виртуализацията ще се превърне в масов продукт през 2009 г. Виртуализацията ще стане причина x86 сървърни платформи* да поемат все по-голямо натоварване и дори да изместят някои Unix сървъри. Наличието на многоядрени многопроцесорни х86 сървърни системи, както и ценовата чувствителност на българския пазар ще доведе до по-голямо натоварване на новите и настоящи х86 сървъри и дори се очаква те да поемат нетипични за тях роли, които до този момент са изпълнявани от друг тип сървъри. И през 2009 г. самостоятелните продукти за виртуализация ще останат по-популярни от вградените в някои операционни системи.

Падащите цени ще ускорят прехода от монохромни към цветни принтери и от еднофункционални към многофункционални устройства. И през 2009 г. монохромните лазерни принтери ще останат най-голямата продуктова група, но разликата в продажбите между тях и цветните устройства ще намалее значително. Поведението на много доставчици ще стане по-агресивно, доколкото цветните модели са последният шанс да заемат по-голям дял от пазара на принтери.

Проблемите със сигурността ще повишат търсенето на решения за сигурност през 2009 г. До неотдавна корпоративната ИТ защита беше последна в списъка за ИТ разходи и само местните поделения на чужди фирми инвестираха в решения за сигурност на световно ниво. През 2009 г. не само големите, но и малките и средни фирми в страната ще бъдат принудени да отделят средства за ИТ сигурността.

Софтуерът като услуга и други cloud computing услуги (т.е. такива, при които се разчита на уеб базирани ресурси) ще станат по-популярни, но с относително малък пазарен дял. Въпреки че приходите от софтуер като услуга ще останат относително скромни, броят на клиентите през 2009 г. ще се увеличи осезаемо. Ще се появят и други иновативни ИТ оферти, гарантиращи снижаване на разходите, с цел да бъдат привлечени и компании с намалени ИТ бюджети.

Много ИТ услуги ще бъдат превърнати в "продукт", за да бъдат стандартизирани, да се снижи цената им и да се повиши печалбата от тях. Основната цел на тези услуги ще е да се привлекат малките и средните предприятия, които изискват бързо внедряване и възвръщаемост на инвестициите. Така доставчиците ще могат да предлагат стандартизираната услуга многократно и на по-ниска цена, но ще запазят инструменти за контролиране на печалбата.

Системните интегратори ще разширят портфолиото си от услуги. Тъй като повечето потенциални клиенти ще бъдат с намалени ИТ бюджети, системните интегратори ще се стремят да усвоят по-голяма част от тях, вместо да търсят подизпълнители.

*x86 е общо наименование на микропроцесорна архитектура, характеризираща се с пълна софтуерна обратна съвместимост. Към момента тя доминира на пазара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:48 | 04.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още