Когато американския производител Nvidia обяви, че планира да придобие Arm през септември 2020 г., сделката беше нещо повече от най-голямото подобно споразумение в индустрията за чипове – компанията заяви, че ще ползва технологията, заложена във всичко – от автомобили до смартфони, пише Bloomberg.
Сега, година по-късно, този дързък план е в опасност. Федералната търговска комисия (FTC) на Съединените щати заведе дело за блокиране на сделката на стойност 40 млрд. долара, като я нарече заплаха за иновациите в областта на полупроводниците. Клиентите на Arm се обявиха срещу споразумението. А инвеститори и анализатори отписаха идеята това да се случи някога.
Nvidia обеща да се бори, но ескалиращите регулаторни проверки по целия свят правя перспективите все по-неясни.
„От известно време споделяме, че е малко вероятно сделката да бъде одобрена“, твърди Мат Брайсън, анализатор в Wedbush Securities. „Освен това вярваме, че инвестиционната общност до голяма степен е на същото мнение“.
Nvidia
Nvidia процъфтява и без това споразумение, което допринася за безразличието на инвеститорите. Цената на акциите на базираната в Санта Клара, Калифорния, компания нарасна със 146% тази година, подкрепена от насочването към сървърни чипове. След като делото на Федералната търговска комисия беше обявено в четвъртък, акционерите почти не трепнаха. Стойността на книжата на Nvidia нарасна с близо 2,2% до 321,26 долара в края на борсовия ден.
Делото на FTC произтича от опасенията за потенциалното влияние на Nvidia върху индустрията за чипове и извън нея. С Arm Nvidia би контролирала дизайна на чипове, използван от най-големите технологични компании в света, включително от производителите на смартфони, оборудването за заводи и автомобили.
„FTC се обръща към съда, за да блокира най-голямото сливане на производители на чипове в историята, за да попречи на конгломерата да задуши иновациите в технологиите от следващо поколение“, коментира Холи Ведова, директор на Бюрото за конкуренция към комисията.
Arm, която е притежавана от SoftBank Group, е известна като Швейцария на пазара на полупроводници. Тя лицензира технологиите си на стотици компании, като същевременно не се конкурира с нито една от тях. Всички големи производители на чипове са клиенти на Arm и много от тези компании, включително Qualcomm, Intel и Advanced Micro Devices, продават чипове, които се конкурират директно с продуктите на Nvidia.
Притежаването на Arm е толкова спорен въпрос заради предимството, което може да даде на производителя на чипове, който ще я придобие. А Nvidia вече е голям играч в индустрията. Под ръководството на съоснователя и главен изпълнителен директор Йенсен Хуанг, 28-годишната компания се превърна в най-високо оцененият публично търгуван производител на чипове.
В изявление Nvidia посочи, че придобиването на Arm ще е от полза на индустрията и ще насърчи конкуренцията.