IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Facebook може да не се справи добре с метавселената

Според разработчици компанията трябва да даде възможност за цифрова собственост

22:19 | 01.12.21 г. 5
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;Michael Nagle/Bloomberg</em></p>

Снимка: Michael Nagle/Bloomberg

Facebook рискува да пропусне смисъла на метавселената и задаващата се промяна в потребителското поведение, ако не даде възможност за цифрова собственост, твърдят част от пионерите във виртуалния свят, цитирани от Ройтерс.

Социалната мрежа предизвика вълнения миналия месец, като промени името си на Meta Platforms и обяви, че насочва фокуса си към метавселената.

Но участниците в метавселената поставят под въпрос готовността на гиганта да приеме духа и творческата нагласа в тази сфера.

„Това, което Facebook прави с мета..., е „фалшива метавселена“, освен ако всъщност няма истинско описание за това как наистина можем да притежаваме“, коментира на конференция на Ройтерс Ят Сиу, председател и съосновател на Animoca Brands, инвеститор и създател на платформи за метавселената.

„Дотогава това е просто Дисниленд. Това е красиво място, но вероятно не искаме реално да живеем в него. То не е от типа места, на което реално бихме изградили бизнес“.

Метавселената се отнася до масив от споделени пространства, достъпни през интернет. Някои използват разширена реалност чрез интелигентни очила, въпреки че настоящите платформи често приличат повече на видеоигри, отколкото на реалния живот.

Междувременно се разменят огромни суми за „недвижими имоти“ в онлайн света, наречен Decentraland, като само миналата седмица при смяна на собствеността са трансферирани 2,4 млн. долара.

Подобни парцели и други виртуални обекти обикновено са свързани с трансакции с базирани в блокчейн активи, наречени незаменими токени (NFT), чиито продажби надхвърлиха 10 млрд. долара през тримесечието до края на септември според DappRadar.

Навлизането на Facebook допълнително засили интереса към това пространство. Компанията не е отговорила веднага на изпратеното по имейл искане за коментар. Преди това също не е отговаряла директно на критиките към плановете ѝ за метавселената.

Но Сиу твърди, че собствеността е основа за подобрения и нов път за продукти и трговия, подобнона това, което собствеността върху автомобили направи за производителите на детски автомобилни столчета или как притежаването на дом е двигател на търсенето на мебели, давайки тласък на бизнеси като Ikea.

Същото, но различно

За пионера в метавселената Беноа Пагото, съосновател на компанията за виртуални маратонки RTFKT, цифровата собственост дава възможност за промяна на ролите на брандовете и потребителите.

„Това е огромна промяна (на начина), по който работят отношенията между бизнес, творчерство и консуматорство“, коментира той на конференцията. „Един продукт не е нещо еднократно. Трябва да мислите как можете да продължите да го обновявате“.

„Смятам, че реалният свят скоро ще остане на заден план, защото възможностите за взаимодействие в дигиталния свят са много по-дълбоки“, посочва Пагото.

Междувременно се наблюдава борба за наваксване, както от марки, които искат парче от пая, така и от адвокати, които се опитват да определят какво всъщност представлява цифровата собственост.

Незаменимите токени до голяма степен са нерегулирани и в тази сфера дебнат немалко измамници. Всеки може да създаде и продаде NFT, като няма никаква гаранция за стойността.

„Това причинява известно главоболие на хората от юридическата професия, които се опитват да съгласуват казваното с това, което реално се случва“, твърди Софи Гусенс, партньор, специализиран в технологично и медийно право в Reed Smith в Лондон.

„В правно отношение собствеността означава... (като цяло) монопол върху ресурс, който се налага от държавата“, посочва тя. „Типът права, които се предоставят за дигитална собственост върху NFT, са малко по-различни. Може да нямате право да контролирате изцяло актива, който притежавате като NFT”.

„Мисля, че ще видим комбинация от дигитални активи, които безпроблемно се вписват в нашата реална среда“, твърди Натали Джонсън, основател на Neuno, предстоящ магазин за NFT на модни марки, както технологичните компании пускат очила с добавена реалност.

„Не трябва да сте запален геймър, за да се насочите натам и да играете с тази нова технология. Тя ще бъде за всеки“, коментира още Джонсън.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:30 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 1
Геро от Германия
преди 2 години
Никой не е казал, че всяка новост трябва да се приема за нещо хубаво. Просто всяко нещо си има две страни, нищо не черно или бяло. Някои лапнишарани също са чели книги(1984 примерно) и разбират социалната вреда. Не бързай да съдиш хора, които не познаваш. А, за това колко е измислен света не един или двама души са се замисляли по темата и не си ти първият колкото и да не ти се вярва. И сега технологиите са част от измислен свят - ти къде пишеш в момента коментари? На лист хартия в реалния свят или във виртуалния?А, защо в Европа са забранени оръжията е съвсем друга тема. Според мен не трябва да бъдат забранени. Но така или иначе примерът не е адекватен. Изумява ме как може да има хора, толкова поробени от собственото си его, че дори изключват възможността, че съществува неща, които не знаят. Един мъдър човек е казал,, Вече знам, че нищо не знам. Но има хора, които о това не знаят! ". Агресията и хипер егото са най - сигурните показатели за наличие на комплекси. Това е мисъл на един малко известен лекар с името Фройд.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Защо всяка новост трябва да се приема за нещо хубаво? При положение, че е ясно какъв социален катаклизъм ще е. Технологиите не били добри, нито лоши, затова в Европа е забранено просто да идеш да си купиш пистолет, пушка, а автоматичните пушки са забранени навсякъде. Щото технологията не била лоша, сигурно. И сега фотографът може да стигне до милиони хора. Някои лапнишарани нямат капацитета да разберат каква социална вреда ще нанесе живеенето в иьмислен свят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 2 rate down comment 1
Геро от Германия
преди 2 години
Защо всяка новаст трябва да бъде приемана на нож? Така и не разбрахте, че технологиите не са нито добри, нито зли. Хората определят какво правим с тях. Никой не е задължен да ползва каквото и да било и съответно да бъде,, доен".Изисква се и малко въображение за да се проумее нещо подобно. Представете си, че сте графичен дизайнер или фотограф примерно. Посредством такава платформа имате достъп до милиони потребители и потенциални клиенти. Така може да изкарате от виртуалния свят напълно реални пари. Или пък сферата на услугите - вместо да висите по опашки и гишета, вършите реална работа във виртуална обстановка и честите време и реални пари... Потенциалът е огромен, но за жалост интелектът и въоръжението на определени хора са скромнички, за да го проумеят. Злобата разболява!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
zelka007
преди 2 години
че то се знае , лекарите вдигат аларма отдавна ... май засега само чайниците въведоха рестрикции някакви ... все пак е някакво начало ... скоро и други ще започнат ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 2 години
Надявам се скоро света да разбере колко вредно и опасно е да бутат хората към измислен виртуален свят, където да ги доят, продавайки им виртуални маратонки. Докато се усетим и ще има развалено цяло поколение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още