IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тревогата на шефовете: работата от дистанция може да продължи две години

Все повече мениджъри са притеснени, че служителите могат да се чувстват изолирани от корпоративната култура

08:31 | 25.08.21 г. 10
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Дори и така, това, което мнозина са установили с времето, е, че техните компании могат да оперират изключително ефективно и от дистанция, твърдят директори и служители. След месеци, прекарани в работа на кухненски маси, някои работници твърдят, че са си създали по-удобен ритъм на работа от разстояние. Други най-сетне са се сдобили с по-ергономични бюра и столове у дома. С течение на времето, докато офисите отново отворят врати, ще бъде трудно служителите да бъдат убедени срещу волята им да се откажат от новия си живот и да се върнат към предпандемичния офисен график, допълват директори.

Начинът на възприемане на работата от дистанция се е променил с развитието на пандемията. Когато гигантът за професионални услуги PricewaterhouseCoopers интервюира служители в САЩ през юни 2020 г., 73% от респондентите заявиха, че определят работата от дистанция като успешна. До януари 2021 г., когато PwC пусна новите данни, делът беше нараснал до 83%. Сега повече служители също така твърдят, че искат да останат за постоянно от вкъщи. В нов доклад, публикуван от PwC в четвъртък, 41% от работниците посочват, че искат да продължат да работят изцяло от разстояние, спрямо 29% при проучването през януари.

Някои работодатели, включително технологичната компания Gusto, твърдят, че са намалили всяко притеснение за отваряне на офисите, като са уверили служителите си, че ще могат до голяма степен да изберат как да работят и да променят мнението си с времето.

По-рано тази година компанията позволи на повечето си служители да изберат това, което тя нарича работна „персона“. Тези, които искат гъвкавост, могат да ползват офиса два до три дни седмично, като са свободни да работят от вкъщи през останалото време. Други могат да поискат да останат изцяло от дистанция. Близо 64% от над 1400-те служители на компанията са избрали гъвкавия график, а 35% - да са изцяло вкъщи.

Малък брой служители, като тези, които работят в производството или сигурността, ще трябва да бъдат в офисите целодневно.

Даниел Браун, главният директор човешки ресурси на компанията, твърди, че служителите ще могат да променят стила си на работа.

Тъй като е станало ясно, че служителите не са принудени да се придържат постоянно към избора си, мнозина са облекчени и имат усещането, че властта в тях, коментира Браун.

Перспективата за две години извън офиса обаче все още притеснява много работодатели, защото е трудно да разберат как точно се чувстват служителите им. Conning, компания за управление на активи, наскоро е казала на американските си служители, че няма да е нужно задължително да се върнат в офиса, дори и при хибриден модел на работа, като това ще важи поне до януари.

Главният изпълнителен директор Уди Брадфорд твърди, че компанията ще засили обученията за мениджъри в следващите месеци и ще ги насърчи да комуникират повече със служителите, като заложат на повече неформални обеди и вечери навън, когато е възможно, за да им помогне да създадат усещане за свързаност.

„Смятам, че ще бъде много важно, така че хората да нямат чувството, че просто са заключени в мазетата си“, коментира Брадфорд.

По думите му няколко служители са му споделили, че са доволни с новия си режим и не са склонни да се откажат от него, дори и за няколко дни седмично.

Последна актуализация: 13:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 2 rate down comment 1
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Замазват - истинското притеснение е, че като прекараш по-голямо време в хоум офис, ставаш НЕПРОДУКТИВЕН, мързелив, неучастващ активно в развитието на фирмата, социален аутсайдер...общо взето - медуза. Това е изключително вредно и за фирмата и за човека и за обществото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 1
zelka007
преди 3 години
не можеш да спестиш от качествени машини , не можеш да спестиш от добра локация за магазин ... от персонал можеш ВИНАГИ да спестиш ... :))) ... има непрежалими , незаменими няма ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 0
khao
преди 3 години
струва ми се термина го бъркаш с друго нещо. за това което говорят си го представи като общия начин на работа и взаимотношения във фирмата... и т.н.т.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 3
Един Българин
преди 3 години
На такова интервю директно ставам и си тръгвам. Вярно че кандидатствам все за старши / експертни позиции (последните 13-14г съм на такива), но някой да почне да ми увърта просто ме губи. За "талант" е несериозно да отидеш в такава компания. В крайна сметка това се знае и дори и в биография и трудова книжка не трябва да го има да не се излагаш после. Аз като наемах хора (8г) гледах кой и къде е работил и как му се е развивал ИТ пътя. Ако видя грешна стъпка ведага питам каква е била причината. Ако не получа смислен отговор съответния кандидат става "резерва". Никой не иска да е резерва и има някои компании (на скоро ги и купиха/обединиха) се чудя как съществуват само с джуниър-и и неоринтирани ИТ-а, особено на нашия пазар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 1
nikiangel
преди 3 години
Не ми се е налагало. Имам перманентен хоум офис.Но ако искат, да ме пробват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 4
mrynmryn
преди 3 години
Аз лично в една.Тая култура е измислена от разни мениджъри, които имат твърде малко работа, за твърде много пари или са ги мачкали като деца и сега си го изкарват на персонала. Колко народ махнаха, щото иска да си го слага в персонала? Това ли е корпоративната култура? В тая статия се говори, че щели да им вземат талантите, защото други фирми щели да ги наемат, ми познай, ако даваш пари и не се гавриш с хората, те просто ще си работят за теб. В ИТ индустрията много обичат (някои фирми) да пишат 4-5к лв заплата, отиваш на интервю и се почва - ами ти това не знаеш, онова не можеш (нищо, че го е нямало в обявата), на ти 2к лева, пък после ще я вдигнем. След 1 година ти напускаш, а те ревът, че няма кадри. Ми няма да има...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 3
khao
преди 3 години
оо да така ще стане... очевидно и ти не си започвал нова работа скоро... хахахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 3
nikiangel
преди 3 години
Духа е пуснат от бутилката. Видя се че може и с перманентна работа от вкъщи.И ако някой манагерастки *** почне да се натяга и да извива ръце за връщане в офиса, талантите просто ще сменят работата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 5
khao
преди 3 години
в колко корпорации си работил? да разбереш "корпоративна култура" е доста важно... и наистина е трудно от разстояние, да не кажа невъзможно.Първите 6 месеца трябва да си в офиса, после може и по рядко...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 2
mrynmryn
преди 3 години
Каква "корпоративна култура"? Лижеш *** на някого, за да се издигнеш, защото масата фирми нямат ясни критерии за повишение. Аз бях вкъщи година и половина, сега съм в офиса и след някоя друга седмица, пак се връщам у нас, защото не виждам смисъл да стоя в офиса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още