Социалните медии насърчават разпространението на конспиративни теории
Сега драмата се повтаря: разпространението на конспиративни теории и дезинформация забавя ваксинационните кампании в САЩ и Европа. „Това, което демокрациите трябва да докажат, е, че все още можем да се справим", подчертава отново и отново американският президент Байдън. Но резултатите от близкото минало са отрезвяващи: Китай се бори с разпространението на коронавируса по-успешно от Европа и САЩ.
И въпреки всички политически проблеми в САЩ се оказва, че Европа е далеч по-малко подготвена от американците за глобалната борба за технологичното господство. Досега ЕС успяваше да се противопостави на възхода на цифровия авторитаризъм и силата на онлайн гигантите с тежестта на европейския вътрешен пазар. С Общия регламент за защита на данните (GDPR) Европа успя да наложи набор от правила, които принуждават световната технологична индустрия да се адаптира към европейските ценности.
Сега Европейската комисия иска да повтори тази демонстрация на сила със Закона за цифровите пазари и Закона за цифровите услуги - два закона, които имат за цел да ограничат големите интернет компании със строги разпоредби и да разпространят европейските ценности в света.
Но достатъчно ли е това? „Не успяхме да предложим продукти, базирани на тези ценности", оплака се от министерството на външните работи преди две години. Няма европейски Google, няма европейски Amazon.
Ако Европа загуби значение в хода на цифровизацията, регулаторната сила на ЕС също ще намалее. Ето защо задачата на представителството в Силициева долина ще е да се поучи от културата на иновациите на американското западно крайбрежие.