IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Автоматизацията е състезание, което САЩ не могат да си позволят да загубят

Но без социални системи, които да разпространяват просперитета, който създават технологиите, обикновените хора трудно ще заобичат напредъка

21:16 | 01.07.21 г. 4
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Традиционно САЩ са нация от оптимисти по отношение на технологиите. Но точно когато светът изглежда готов за технологично задвижван бум на производителността, американците придобиха мрачно отношение към прогреса. Нарастващите страхове, че не всеки ще участва в ползите, водят до съпротива, която заплашва да задържи страната. Възстановяването на смелите нагласи от близкото минало ще изисква повече от реторика, а именно - повратни промени в политиките, пише Ноа Смит за Bloomberg.

Бихте си помислили, че сега е моментът американците да се обединят в споделена възхвала на технологиите. В крайна сметка иновативните РНК ваксини са в процес на спасяване на нацията от най-голямата пандемия от един век и освобождаване на хората да възобновят нормалния си живот. В бъдеще същите техники могат да се използват за победа над рака. Междувременно взривът на иновации в слънчевата енергия и батериите обещава драстично да намали разходите за предотвратяване изменението на климата; след 10 години това ще осигури на страната толкова евтина енергия, че може да предизвика нов бум на производителността. А технологиите за дистанционна работа позволяват на много хора да живеят далеч по-гъвкаво. Други нововъзникващи технологии като отгледано в лаборатории месо, изкуствен интелект и синтетична биология дават надежди за още по-големи чудеса в близко бъдеще. 

Много американци все още са техно оптимисти в някои отношения. Технологиите са най-цитираният фактор за подобряване на живота през последния половин век. Но през последните години изглежда, че този оптимизъм постепенно ерозира, заменен отчасти със скептицизъм и страх.

Вместо държавата да празнува надвиването на Covid-19, както направихме с ваксината срещу детски паралич преди десетилетия, американците превърнаха ваксината в културна война и много хора отказаха да бъдат имунизирани. Amazon и Google все още са като цяло харесвани, но рейтингът им на одобрение спадна значително, въпреки факта, че те помогнаха на повечето американци да преминат през пандемията. Песимизмът е виден дори в света на изкуството: малко творци си правят труда да предлагат положителни футуристични визии по начина, по който са го правили през 50-те години.

Но технологията, от която американците се страхуват преди всичко, е изкуственият интелект. Повечето възприемат автоматизацията не като начин за повишаване на ефективността или създаване на по-високоплатени работни места, а по-скоро като ускоряване на неравенството. Изтъкнати политици като бившия кмет на Ню Йорк Бил ДеБлазио призоваха за данъци върху роботите и дори основателят на Microsoft Бил Гейтс се присъедини.

Този технопесимизъм реално заплашва американската икономика. Страната бързо губи пазарен дял във високотехнологичния износ.

Последна актуализация: 13:56 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 6 rate down comment 0
bgMan
преди 3 години
Само дето социалните системи са се заели да разпространяват изключително ЛГБТ просперитета и диктатурата. Другите хора са просто материал за подтискане и дискриминиране в името на благосъстоянието на извратените.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Да ве трoл: USDEBTCLOCK.ORG
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 4
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Ха, верно ли? Да, никой не ги пита, победителя не го съдят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
дядя Вова
преди 3 години
Автоматизацията е състезание, което САЩ не могат да си позволят да загубят > За радост никой не ги пита!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още