И ако биткойнът се превърне в пари, стойността му ще се повиши много. Милър отново:
„В света има злато за около 10 трлн. долара, под формата на бижута, резерви на централни банки, борсово търгувани фондове (ETF) и пр. Пазарната капитализация на биткойна е около 1 трлн. долара. Аз съм силно уверен, че биткойнът може да увеличи 10 пъти капитализацията си при определени условия - а именно, той може да стане толкова полезен, колкото златото."
Рационалните хора обаче трябва да се съгласят, че биткойн технологията все още не работи. Това би трябвало да е очевидно. Днешните колебания в цената на дигиталната валута показват, че тя е твърде волатилна, за да бъде пари. Засега, ако се наложи да бягам, ще пресека мексиканската граница с нещо различно от биткойни.
Също толкова важно е, че транзакционните разходи на биткойна обикновено са високи, като крипто валутата се приема само на няколко места. Биткойнът не е пари, но идеята, че един ден ще се превърне в нещо такова, е източникът на сегашната му стойност.
Когато цената на акцията на компания, чийто единствен актив е недоказана технология, се колебае (и то много), това няма такова значение. То е просто пазарен шум, с изключение на ситуациите, когато има нова информация, която сочи, че технологичният актив е по-бллизо или по-далеч от успеха.
Тук бъркат много фенове на биткойна. Те смятат, че когато цената му се повиши, това само по себе си е доказателство, че технологията е по-близо до пълна функционалност и превръщане в пари. Грешат! Много неща поскъпват - от бейзболни картички до отлежали вина. Това не ги прави пари, а активи. Активите са хубави неща, но стойността на биткойна произтича от възможността той да се превърне в специфичен вид актив, а именно пари.
Доказателство, че биткойнът се превръща в пари, би било по-масовото му използване при транзакции, на повече места и по по-гладък начин (дали има такива сведения е тема на друг разговор).
И накрая, причина за последния срив в стойността на биткойна беше, че Китайската народна банка заяви, че той „не трябва и не може да се използва като валута на пазара“. Това доказателство ли е, че технологията няма да проработи и да се превърне в пари? Може би, но не забравяйте, че съществена част от привлекателността на биткойна е, че мненията на трети страни и особено на правителствата не би трябвало да имат значение. (Волатилността на криптовалутата обаче говори за обратното).
Има лесен начин за обясняване на това противоречие: като се приеме, че голяма част от текущата цена на биткойна е чиста, неограничена спекулация, без никаква връзка с фундаменталната стойност на технологията.
преди 3 години е то кволсмислено има че да е четеш тая статия... цитирам бисер:Златото е аналогово, биткойнът е дигитален.... златото било аналогово! плессс! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години до са се наблюдава за тая "акция" че спадовете са от порядъка на 6-7 пъти е след тва скача х10 пъти, не знам само кой ли от всичките пъти спада ше е повечко от 6-7 и ше се приземи на левче .... докат се върти рулетката що да не цъкат там ? нека си житка народа а колко още дигитални копия има е палитрата е пълна .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Абе юнаци, да бяхте си направили труда поне да прочетете статията, преди да коментирате бе. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Точно така - биткойнът е акция на компания, която, обаче, не извършва никаква дейност, нито има някакъв приход. И как тогава тази акция има цена, различна от нула? Ами карат я на обещания,,фантазии и илюзии. Никога няма да спечели и цент. отговор Сигнализирай за неуместен коментар