Компания, която действа под натиска на Китай, или такава, която застава зад свободната търговия и глобалния интернет?
Неочаквано шведският производител на телекомуникационно оборудване Ericsson се изправя пред собственото си правителство в подкрепа на китайския си конкурент Huawei, разкривайки голямото геополитическо напрежение, с което се сблъскват някои компании, пише Financial Times.
Главният изпълнителен директор на Ericsson Борхе Еколм още през ноември изненада мнозина, когато отправи критики към решението на Швеция да забрани на Huawei да участва в изграждането на 5G мрежите в страната. Тогава той заяви в интервю пред FT, че ходът ограничава свободната търговия и конкуренцията.
Но той стигна още по-далеч. Шведският ежедневник Dagens Nyheter този месец разкри текстови съобщения, изпратени от Еколм до министър от правителството в Стокхолм, в което изпълнителният директор коментира забраната: „Както изглежда в момента, Швеция е наистина лоша страна за Ericsson”. Той допълва, че в тази ситуацията „вие напълно разбирате защо Европа има твърде малко технологични компании“.
Ана Халберг, шведският министър на международната търговия, трябва да е усетила нарастващата заплаха компанията да напусне, ето защо е отговорила, че страната е добро място за седалище на глобална компания.
Така че Еколм наистина отстояваше позицията си или лобирането му пред правителството от името на Huawei е знак за това как Китай успява да упражни влияние върху големите международни компании.
Решението на Швеция да забрани Huawei е необичайно в няколко отношения. Швеция има модел на силни независими регулаторни агенции, както се вижда в противоречивия ѝ подход към пандемията. Така че решението за Huawei не е взето директно от правителството. Вместо това е направено от комуникационния регулатор по съвет на службите за сигурност и въоръжените сили, които предупредиха, че Китай е замесен в „обширно събиране на разузнавателни данни и кражба на технологии и проучвания“.
Решението обаче се откроява и по още една причина – вместо да споменава неясните опасения за националната сигурност, както се случва при други европейски държави, Швеция излага директно притесненията на своите разузнавателни служби.
За Еколм Швеция би могла да постигне същия краен резултат, ако забрани Huawei от своите мрежи, но по по-фин начин, който защитава Ericsson и други шведски компании от възмездието на Пекин. Всъщност в рамките на дни след новината китайските власти обявиха, че решението ще има „негативно въздействие“ върху шведските фирми.
Главният изпълнителен директор на Ericsson твърди, че и други неща са изложени на риск. Пред FT той коментира, че Huawei не е просто конкурент, но и партньор в създаването на глобални стандарти за мрежите. Шведската компания е притеснена, че глобалната операционна система за телекомите може да е изложена на риск в момент, в който Китай и други части на Азия са напред в развитието на 5G.
Други обаче тврдят, че Ericsson може да е е заплашена от мощта на Китай, където продава много повече мрежово оборудване, отколкото например в Швеция. Шведката Елизабет Брау от Американския корпоративен институт отбелязва, че Еколм изглежда потвърждава пред Dagens Nyheter, че е усетил натиск от китайските власти по въпроса.
„В някакъв смисъл е трагично, че той трябва да моли шведските министри да направят нещо, или в противен случай Ericsson ще бъде ощетена“, коментира още тя.
Според Брау западните правителства трябва да действат така, че да подкрепят по-добре компаниите си от потенциалните заплахи от Китай или други места. „Ако сте правителството на Швеция или Финландия, или на Великобритания или Германия, знаете, че имате отговорност да помогнете на своите компании, или в противен случай, те може вече да не са ваши компании“, обяснява тя.
Няколко европейски държави, включително Великобритания, говориха за намирането на други доставчици на мрежови решения, за да се намалят рисковете от твърде голяма зависимост от Nokia и Ericsson. Това контрастира на случващото се в САЩ, където администрацията на Тръмп разглеждаше идеята за придобиване на дял в една или и в двете скандинавски компании.
Залозите са големи: подкрепата на Китай за Huawei чрез евтино финансиране и други ходове, е добре известна и доведе до търговско предимство, на което Ericsson и Nokia трудно могат да се противопоставят сами. Големият въпрос е дали Европа все пак ще отстоява собствените си таланти?