IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ясно е: китайските технологични гиганти зависят от милостта на партията

Комунистическа партия в Китай надгражда политическата и социалната стабилност, а технологичните компании подкопаха способността ѝ да контролира обществото

11:40 | 10.01.21 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Джак Ма. Снимка: Marlene Awaad/Bloomberg</em></p>

Джак Ма. Снимка: Marlene Awaad/Bloomberg

Джак Ма не е виждан на публично място от два месеца, гръмнаха медиите преди седмица. Отсъствието му бе подчертано през уикенда, след като той пропусна запис на собственото си шоу за таланти. Източник, запознат с въпроса, каза, че милиардерът е посъветван от правителството да остане в страната.

Изчезването на Ма от погледа на обществеността се случи след мащабната кампания на Пекин срещу технологичните компании. Огромните китайски интернет компании постигнаха господството си най-малкото с мълчаливата подкрепа от правителството. Сега лидерите в страната губят търпение за огромната мощ на технологичните магнати.

Някога приветствани като факелоносителите на икономическия и технологичен възход на Китай, Ма и неговите колеги са изправени пред нарастващ натиск от регулаторите, притеснени от скоростта, с която технологичните гиганти трупат влияние в чувствителни области като медиите и образованието и придобиват влияние върху ежедневието на милиони.

В последните дни на 2020 г. Пекин предприе най-прякото си досега нападение върху влиятелните корпорации в страната, след като правителството на Си Дзинпин обеща да изкорени интернет монопола. Правителството удари най-силно империята на Ма, торпилирайки планове за вероятно най-голямото първично публично предлагане за всички времена, и налагайки нови насоки, за които правителството твърди, че са насочени към борба с монополистичните практики онлайн.

Регулаторите наредиха на разтегнатия Ant Group Co. да се върне към корените си като инструмент за разплащане и отвори антимонополна проверка срещу основния финансов поддръжник на Ant, Alibaba Group Holding Ltd. 

Инвеститорите се разбягаха, опасявайки се за края на необичайната свобода, на която се радват китайските технологични компании. Гиганти като Tencent Holdings Ltd., Meituan и JD.com Inc. колективно отчетоха спад на пазарната си стойност с близо 290 млрд. долара само за два дни в края на миналата година, след като регулаторите разкриха новите антитръстови насоки.

Негативно настроените инвеститори временно понижиха цените на акциите с отново милиарди долари миналата седмица. Към вторник Ма отчете свиване на състоянието си с 11 млрд. долара, след като IPO-то на Ant беше прекратено, отстъпвайки позицията си на най-богатия човек в страната.

Откакто дерайлира IPO-то на Ant, китайското правителство показа, че това не е еднократно събитие. Китайският антитръстов надзор наложи глоба на Alibaba и подразделението на Tencent за няколко стари придобивания и заяви, че преразглежда предстоящото сливане, което Tencent се опитва да осъществи.

Освен това глоби най-големите платформи за електронна търговия в страната за нередовни цени около китайската версия на Черния петък и постави юзди на горещо оспорвания пазар за доставка на пресни продукти.

Китайският финтех сектор, където Ant е най-големият играч, може да бъде най-големият губещ от новите правила. Регулаторите проучват възможността да принудят Ant да продаде капиталовите си инвестиции в някои финансови компании като част от необходимото основно преструктуриране на бизнеса, съобщиха източници пред Bloomberg News.

А в навечерието на Нова година банковият надзор заяви, че Ant не е единствената му цел. Финтех компаниите в страната вече спряха продажбите на някои от по-рисковите депозитни продукти, предлагани от техните банкови партньори.

Не е ясно докъде е готов да стигне Пекин с технологичните си регулации. Управляващата комунистическа партия в Китай награжда политическата и социалната стабилност, а технологичните компании подкопаха способността ѝ да контролира китайското общество. Tencent и собственикът на TikTok ByteDance Ltd. вече имат огромна власт над онлайн съдържанието, което потребяват хората.

Alibaba и Ant по-добре разбират кредитните истории на хората, отколкото държавните банки. А Didi Chuxing и Meituan разполагат с армии от шофьори и пътуващи в китайските градове.

Но колкото и големи да станат, посланието от последните месеци е ясно: китайските технологични титани винаги ще бъдат зависими от милостта на партията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:08 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 7 rate down comment 0
serafima
преди 3 години
Не е риторичен, а глупав въпрос. Аз съм жена и с никого не си го "меря". Май ти си някакъв джендър, та не ти минава през ума, че някой мъж или човек може да защити другиго от нахално психо. Въпрос на принципи и чест, които очевидно не познаваш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 0
serafima
преди 3 години
Казала съм ти, че не ме интересува мнението ти на комплексар, другарю Вратников, да не ми пишеш. Жалка история си. Не те познавам и НЕ ИСКАМ да те зная. Изчезвай през ВРАТНИКА. При това си сбъркан и предан на мутрокомунистите. БЕгай в зайчарника в Банкя. Знаеш какво да правиш там. Ще ти се израдва с 200. Как пък НИЩО смислено не писа досега. Това е нивото на гробарските *** на платена заетост.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 1
scott
преди 3 години
кое? Линк за това, какво парви китай с технологиите и как технологичните му помагат във контролът! https://***.kaldata.com/it-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%B9-%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D1%83%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B8-%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-353165.html?fbclid=IwAR0vhBDnSEY0dJL3M6WPxbxUU_-6bAK1qqvqgRBXt0VEevNhmkdZ-3CkKzA
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 4
zelka007
преди 3 години
ти що си слагаш дъ.то за масичка дето двама си ги мерят ... ?!риторичен въпрос , знаем ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 6
ing5rov
преди 3 години
тебе па кой те пита , психо ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 8
Dr. Vatnikov
преди 3 години
Другарко комсомолка, не е лошо първо да гледате за какво се отнася статията и после да копи пействате опорките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 6
michaelis23
преди 3 години
и по-добре, че инак до са да са блокирали Си Дзинпин как напрайха некролозите с президента на САЩ ..... само тояга и чували и под контрол за тия гадовее, ККП го прай как си требе и слага Троцкистите либерасти в чували .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 3
serafima
преди 3 години
Може да не са настоящи, а бивши комунисти, както е при ОПГ ГЕР(БКП) в Българиа. След нашата обилна практика да се удря бизнес, който не е изгоден някому и да се изземва бизнес като на Черепа (той не е мой и ваш приятел, а на Борисов), на бизнеса с асансьори като този на Златанов и очевидната история около "Осемте джуджета" - по случайност живея недалече от това заведение и съм неволен наблюдател на част от странната охрана около него и една сграда до него, свързана с името на човес с прякор Еврото. И НИЩО НЕ СЕ СЛУЧВА от страна прокуратура и съд по тези въпроси. ЗАМИТА СЕ, както и величавите снимки на пречиера ни до кюлчетата злато. ЗАЩО тогава да вярваме и отделяме внимание на случващото се в Китай. Тази държава по определение и конституция си е комунистическа и това е очаквано. КАКЪВ е ИЗВОДЪТ за нас????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още