IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Технологичните компании в хватката на търговската война

Вашингтон и Пекин не са готови да обявят примирие, а това значи единствено проблеми за компаниите им

19:18 | 28.12.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

2020 година беше различна. Тя донесе промени в много аспекти на личния и обществения живот и разтърси икономиките. Сега, когато годината е почти история, Investor.bg събра най-значимите събития и тенденции от политическия и икономически живот в България и по света през последните 12 месеца в специалната секция "Икономиката през 2020 г.".

 

Технологичното борсово рали в последните месеци подсказва всичко друго, но не и че индустрията е имала сериозни проблеми през 2020 г. Докато други сектори, като туризма и международния транспорт преживяха истински колапс, софтуерните и хардуерните фирми се радваха на ръст на потреблението и продажбите, защото компаниите и потребителите бяха принудени да работят от дистанция. Дигиталните решения станаха особено високо ценени.

Но 2020 г. беше белязана и от предизвикателства, свързани с пандемията и влошени още повече от продължаващото неразбирателство между Вашингтон и Пекин. Икономическият конфликт между Китай и САЩ започна през 2018 г., а технологичният бизнес се оказа сред онези, които откровено страдат от него.

Това, което наблюдавахме през този период, беше нарастващото недоволство на администрацията на Доналд Тръмп от факта, че Китай бележи все по-голям технологичен напредък, особено в ключови области като изкуствения интелект. Пекин, разбира се, не е готов да отстъпи от позициите си.

В името на националната сигурност

Още преди 2020 г. да започне, американските власти бяха насочили усилия срещу китайския производител на телекомуникационно оборудване Huawei Technologies. Те твърдят, че компанията дава достъп на Пекин до чувствителна информация благодарение на въпросното оборудване, а това е огромен риск за националната сигурност. Така се стигна до момента, в който Вашингтон поде мащабна кампания, продължаваща и до днес. САЩ не спират да призовават своите съюзници да блокират Huawei, така че тя да няма достъп до изграждането на новото поколение мобилни мрежи, познати още като 5G. Някои се вслушаха. Швеция успя да ядоса китайския играч с решението си. Белгийските телекоми също решиха да не ползват оборудване от Huawei. Великобритания пък разкри, че „разводът” ѝ с Huawei ще бъде финализиран до 2027 г.

Huawei – нароченият за враг номер едно

Но това не бе единственият удар по Huawei. Компанията, която по-рано беше добавена в черния търговски списък на Съединените щати, е все по-притисната до стената. През май администрацията на Тръмп направи постъпки към блокирането на глобалните доставки на чипове към китайския гигант, с което нанесе най-тежкия си удар по него до този момент.

Huawei започна да се презапасява с чипове, които се очаква да свършат в началото на тази година. Това подставя под въпрос нейния печеливш бизнес със смартфони. Тръмп избра точния момент да действа. През второто тримесечие на 2020 г. Huawei за първи път стана най-големият производител на смартфони в света, изпреварвайки южнокорейската Samsung Electronics и американският символ на Силициевата долина – Apple.

Реакцията на Пекин беше мигновена. Министерството на външните работи на Китай заяви, че САЩ трябва да спрат „безпричинния натиск“ върху китайски компании като Huawei. От това стана пределно ясно, че търговската война ще продължи с пълни сили и никой не е готов да отстъпи.

Последна актуализация: 23:17 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още