IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Шефът на SoftBank се подготвя за „най-лошия сценарий“

Кешът е много важен при този вид криза, твърди откровено Масайоши Сон

09:24 | 18.11.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Масайоши Сон, основателят и главен изпълнителен директор на японския технологичен конгломерат SoftBank. <em>Снимка: Kiyoshi Ota/Bloomberg</em></p>

Масайоши Сон, основателят и главен изпълнителен директор на японския технологичен конгломерат SoftBank. Снимка: Kiyoshi Ota/Bloomberg

Масайоши Сон, основателят и главен изпълнителен директор на японския технологичен конгломерат SoftBank, предупреди по време на организираната от New York Times конференция DealBook във вторник, че се подготвя за „най-лошия сценарий“, тъй като случаите на заразените с коронавируса нарастват по целия свят.

„В краткосрочен план съм песимист“, каза Сон по време на интервюто си с Андрю Рос Соркин.

„Все още се увеличават (случаите, б. ред.), втората вълна или третата вълна на Covid-19 идва по света“, каза той, говорейки по видеовръзка от Токио. „Разбира се, ваксината идва, антителата, но кой знае, през следващите два, три месеца може да се случи бедствие, така че ние просто се подготвяме за най-лошия сценарий“, посочи той.

SoftBank активно продава активи, за да увеличи наличните си пари.

През последните няколко месеца SoftBank продаде компанията за чипове ARM на Nvidia за 40 млрд. долара и оценявания си на около 20 млрд. долара дял в новия T-Mobile, който се сля със Sprint по-рано тази година, припомня CNBC.

Ако пазарите се понижат, SoftBank може да използва парите за закупуване на подценени активи, за увеличаване на портфейлните си инвестиции в SoftBank Vision Fund или за обратно изкупуване на още акции, каза Сон.

„Кешът е много важен при този вид криза“, каза Сон.

Разглеждайки възможните сценарии, предприемачът заяви, че голяма компания може да се срине и да причини катастрофа с домино ефект, подобно на колапса на Lehman Brothers през 2008 г., преди ваксината да бъде широко разпространена.

„Мисля, че ситуацията се подобрява с новините за успеха на ваксините, но все пак искам да съм подготвен“, каза той.

През март Сон наруши тригодишното си мълчание в Twitter, когато написа: „Притеснявам се за ситуацията с новия коронавирус“.

По това време той каза на Соркин, че вижда възможността за икономическа криза, която може да засегне „работата на много хора, здравето, живота на много хора“ и може да бъде опустошителна за стартиращите фирми, които да нямат средства, за да се справят.

Сега Сон управлява най-голямото частно съоръжение за тестване в Япония. „Чувствах, че това може да е нещо много по-голямо, отколкото хората си мислят“, каза още той.

Сон два пъти отказа да коментира възможността да свали SoftBank от борсата и да я направи частна компания - идея, за която Financial Times съобщи по-рано тази година. Следвайки съветите на на активиста акционер Elliott Management, SoftBank агресивно изкупува обратно акции, за да се възползва от пазарната отстъпка спрямо стойността на многото основни активи на SoftBank. Vision Fund на SoftBank притежава дялове в над 80 различни технологични компании.

Ако Сон продължи агресивно да изкупува още повече акции, той би могъл да направи много по-лесно компанията частна,  тъй като ще увеличи дела си от акциите.

Японският предприемач също така заяви, че смята, че е „тъжно“, че администрацията на американския президент Доналд Тръмп заплаши да закрие TikTok в САЩ заради съмнителни заплахи за националната сигурност. Той каза, че най-големите американски технологични компании не трябва да се разбиват, само защото пазарните им оценки са високи. През последните месеци SoftBank инвестира в някои от най-големите технологични компании в САЩ.

„Просто да си голям и мощен не е непременно нещо лошо“, каза Сон.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:17 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още