Данъци
Една от най-големите разлики между Байдън и Тръмп е в техния подход към данъците. Настоящият държавен глава направи най-голямата реформа на данъчния кодекс от 80-те години насам, като намали ставката на корпоративния данък от 35 до 21%.
Данъчният план на Тръмп удвои сумата, която могат да сe прехвърлят по наследство без данъци на 10 млн. долара за отделните физически лица и 20 млн. долара за двойки.
Байдън планира да увеличи данъците за всеки, който печели над 400 хил. щатски долара, както и да върне данъка върху наследството до предишното му ниво. Републиканският сенат вероятно ще затрудни това, а може и да направи невъзможно за Байдън да направи значима данъчна реформа.
Търговия
Байдън вероятно ще прекара една година в опити да възстанови отношенията на Съединените щати с Китай, твърди Пол Триоло, който ръководи геотехнологичните въпроси в Eurasia Group. Въпреки че новият президент ще продължи да оказва натиск върху Пекин, се очаква той да се откаже от подхода на САЩ към търговската война и да привлече съюзници като Япония и Европа, за да противодейства на нарастващото глобално икономическо влияние на Китай.
Триоло очаква, че администрацията на Байдън ще възприеме един по-систематичен подход към политиката на Вашингтон към Пекин, докато при Тръмп изглеждаше, че той се фокусира върху отделни компании като Huawei и ByteDance, а не към по-широки търговски цели.
„Нямаше ясна стратегия каква е целта на погването на Huawei”, твърди Триоло.
Същото важи и за други компании като ByteDance (собственикът на TikTok) и WeChat, които Тръмп таргетира заради притеснения за националната сигурност.
Макар че не е ясно дали Байдън напълно ще се откаже от решенията на Тръмп да се насочи към компании като Huawei и TikTok, като цяло се очаква фокусът да се върне към по-широките търговски отношения, а не да се концентрира върху отделни компании.