IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Слонът в стаята - сделката на Apple и Google

До този момент гигантите не са разказвали особено за бизнес отношенията си, но скоро може да им се наложи

20:40 | 02.11.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:&nbsp;David Paul Morris/Bloomberg</em></p>

Снимка: David Paul Morris/Bloomberg

Apple и Google никога не са изгаряли от желание да обсъждат споразумението си за уеб търсачката. В някакъв момент обаче може да нямат избор, пише Wall Street Journal.

На 20 октомври Министерството на правосъдието на Съединените щати обяви, че завежда дело срещу Google. Основен акцент в него са сделките, които интернет гигантът сключва с производители на устройства като Apple, за да осигури специални позиции на своята търсачка. Тези споразумения представляват голяма част от разходите за придобиване на трафик, давани от компанията майка Alphabet, които вече възлизат на над 30 млрд. долара годишно и са нараснали с по 18% годишно за последните пет години.

Широко разпространено е вярването, че Apple получава най-голяма част от тези средства, въпреки че нито една от двете компании не е разкрила с точност. Apple е стигнала най-далече до това да каже, че лицензирането е един от основните двигатели на растеж на бизнеса ѝ с услуги, който достигна 53 млрд. долара годишни приходи. Компанията подсказа за това преди три месеца, като включи лицензирането в категория Реклама, която пък е вторият по големина двигател на растежа на услугите за фискалната 2020 г., която завърши през септември.

Следователно натискът от правителството върху Google заплашва много съществен поток от приходи за Apple. Освен това заплашва и ключов източник на доходоносен трафик за Google, като се има предвид колко желана е потребителската база на Apple. Но изглежда нито една от компаниите не смята, че въпросът все още заслужава отправяне на предупреждение до инвеститорите. И Google, и Apple бяха запитани за този казус по време на представянето на финансовите им резултати в края на миналата седмица. Главният изпълнителен директор на Apple Тим Кук каза само, че смята, че делото на правителството срещу Google е „далеч от приключване“. Лидерът на Alphabet Сундар Пичай повтори вече стандартния отговор, че компании като Apple „избират нас, защото сме най-добрият доставчик на търсачки“.

И двамата имат право. Делото на правителството вероятно ще отнеме година или повече, докато се стигне до решение. Доминацията на Google сред търсачките пък не е свързано единствено с подобни сделки.

Но Google едва ли ще плаща на Apple между 8 и 12 млрд. долара годишно, ако не смята, че ще спечели от всичко това. А Apple отдавна тръби за потенциала за дългосрочен растеж на бизнеса си с услуги, който ще понесе огромен удар, ако плащанията от Google изчезнат. Анализатори, анкетирани от Visible Alpha, очакват приходите на Apple от услуги да имат средно двуцифрен годишен ръст в следващите четири години.

От своя страна, Apple едва ли ще стои безучастно. Наскоро Financial Times писа, че компанията разработва собствена алтернатива на търсачката на Google. Това ще е амбициозно начинание, както и доста скъпо такова. Но напоследък Apple залага на доста технологии, които сама разработва, а това помага да си обясним защо разходите ѝ за развойна дейност растяха средно с по 18% годишно през последните пет години и достигнаха рекордните 18,8 млрд. долара за фискалната година, завършила през септември.

Изграждането на собствена търсачка може да помогне на Apple да замени загубените приходи от таксите от Google, ако сделката бъде отменена.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:51 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още