IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Големите въпроси пред основателя на TikTok

Джан Имин създава приложението с идеята да предложи глобален продукт, докато Тръмп не реши друго

12:33 | 30.08.20 г.
<p>
	<em>Снимка: Giulia Marchi/Bloomberg</em></p>

Снимка: Giulia Marchi/Bloomberg

Джан Имин закусва в дома си в Пекин през юли, когато на екрана на компютъра му изскача съобщение. Приятел му изпраща линк с Доналд Тръмп, в който президентът казва, че коронавирусът е дошъл от Китай, а като част от отговора на САЩ към това той може да забрани TikTok, популярното видео приложение, на което Джан е основател.

Джан е изумен. „Китайски вирус?“, казва по-късно той на хората около себе си. Какво общо има коронавирусът с TikTok?

След този първоначален шок, нещата бързо се влошават, пише Wall Street Journal.

Първо, Тръмп увеличи залога, като нареди компанията майка на TikTok да продаде американските операции на приложението или ще се сблъска със забрана за работа в САЩ. Като основание беше посочено, че софтуерът е заплаха за националната сигурност чрез данните, които събира за потребителите.

След това, докато китайски националисти се нахвърляха на Джан в социалните мрежи, защото не се бори със заповедта на Тръмп, западните инвеститори започнаха да го притискат да направи обратното – да се вслуша в искането и да продаде бизнеса.

В началото на тази седмица Джан отвърна на Тръмп като заведе дело във федералния съд на Калифорния, опитвайки се да спре заповедта на Белия дом. След това изведнъж загуби лидера, който беше наел, за да разшири глобалната експанзия на TikTok. Кевин Майер, който дойде от Disney и прекара само три месеца в TikTok, обяви, че напуска поста на главен изпълнителен директор, защото политическите обстоятелства са променили значително ролята му.

По този начин китайският основател на приложението за тинейджъри е въвлечен в напрегнатите геополитически отношения между САЩ и Китай. Джан, 37-годишен почитател на Силициевата долина, винаги е искал компанията му да бъде разглеждана като глобална. Но не и по този начин.

Заради забраната за опериране в САЩ, освен ако местният бизнес не бъде продаден, на преден план излизат потенциалните купувачи. Microsoft, Twitter и Oracle вече водят преговори по въпроса. В края на седмицата Walmart пък обяви, че се присъединява като потенциален партньор на Microsoft.

Ултиматумът от Белия дом определено не е бъдещето, което Джан си е представял като млад софтуерен инженер в Китай с предприемаческо мислене.

Той е различен от по-ранните поколения основатели на китайски технологични компании, които търсят благоволението на управляващата Комунистическа партия. Джан клони повече към Калифорния, отколкото към властта в Пекин. Той носи тениски и дънки, яде в кафенето на компанията и цитира технологични девизи като правилото „Винаги ден 1” на основателя на Amazon.com Джеф Безос, че една фирма никога не трябва да спира да действа като стартъп.

Служителите на компанията майка на TikTok, ByteDance, която Джан е основал, го наричат с малкото му име. Той не е член на Комунистическата партия. Роден през 1983 г. в югоизточната провинция Фудзиен - период, в който Китай започна да се отваря, Джан учи софтуерно инженерство в университет в северния град Тиендзин, където се запознава със съпругата си и си спечелва репутацията на човек, който може да поправя компютри. Работи в различни старъпи и прави крачки в корпоративния свят, когато през 2008 г. се присъединява към екипа на Microsoft в Пекин като инженер.

Той остава по-малко от година в Microsoft, а пред китайски медии споделя, че смятал работата за толкова непредизвикателна, че е прекарвал половината от времето си, четейки книги.

През тези години Китай засилва контрола си върху интернет, а след притестите в размирния западен регион Синдзян през 2009 г. властите блокираха редица уебсайтове с мотива, че вълненията са организирани онлайн. По това време Джан работи за китайското копие на Twitter, наречено Fanfou, като се обявява против рестрикциите.

„Излезте навън и носете тениска в подкрепа на Google”, пише той в блога си. „Ако блокирате интернет, ще напиша това, което искам да кажа, на дрехите си“.

Блогът вече не е наличен онлайн. Google изтегли операциите си, свързани с търсачката, от континенталната част на Китай година по-късно. 

Последна актуализация: 18:16 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още