Но когато се прилага за управлението на интернет, реципрочността може да е свързана с висока цена за САЩ. Въпреки че малко страни са възприели изцяло подхода на Китай към киберпространството, много правителства не са доволни от доминацията на американските гиганти като Facebook, Google и Amazon в техните граници и обмислят нови данъци и ограничения на дейността им.
Докато администрацията на Тръмп нанася удар на TikTok и WeChat, други страни може да започнат да виждат зависимостта си от американските технологични доставчици в различна светлина.
Виетнам и Турция затегнаха контрола си върху американските социални мрежи. В голяма част от развиващия се свят китайските софтуерни компании и социалните мрежи имат добри възможности да изпреварват западните, твърди Дейберт. Китай от години работи по увеличаването на своето влияние в Африка, Латинска Америка и Близкия изток, а китайските производители на смартфони и телекомуникационно оборудване вече спечелиха позиции там, като се фокусираха върху предоставянето на по-евтини решения.
Говорителят на Белия дом Джъд Дир посочи в изявление, че администрацията е „ангажирана да защитава американския народ от всички киберзаплахи към критичната инфраструктура, общественото здраве и сигурността и нашата икономическа и национална сигурност“.
Говорителят на китайското външно министерство Уан Уънбин нарече новите заповеди на Тръмп „нищо друго освен тормоз“. Той не адресира собствените рестрикции на Китай към американски сайтове, но обяви, че други страни може да започнат да използват националната сигурност като извинение, за да действат срещу американските компании.
Дигиталното разделение на Китай датира от края на 90-те години, когато страната започна изграждането на Great Firewall, сложен пакет от инструменти за контролиране на интернет. Разглеждането на интернет в Китай е проблем на националния суверенитет. Пекин силно цензурира онлайн съдържанието, а с времето блокира търсенията в Google, социални мрежи като Facebook и Twitter и новинарски сайтове като The New York Times.
Отвъд тази стена китайски интернет корпорации като Alibaba, Baidu и Tencent (създател на WeChat), процъфтяват на един огромен пазар. Но Китай оптива и други възможности. Тези компании започнаха експанзия в региони като Европа и Югоизточна Азия.
В Китай гражданите са свикнали с изцяло местни търсачки, сайтове за онлайн търговия и социални мрежи. Много млади китайци нямат представа за услугите на Google, Facebook, Instagram и Twitter.
Въпреки че американските полицити критикуват китайската цензура, те не предприеха нищо, за да накажат Китай за тези забрани. Предишните президенти заявиха, че Съединените щати са толкова големи и влиятелни, че могат да си позволят да ръководят, докато следват принципите на отвореността и демокрацията.
През годините китайският икономически растеж и заплахите за сигурността разрушиха това доверие. След това на власт дойде Тръмп, който поведе към нова ера на управление.