Но защитниците на правата на човека посочват, че някои правителства използват приложенията най-вече като показен жест – за да демонстрират на хората, че вземат някакви конкретни мерки срещу вируса.
„Дигиталното следене на контактите, идеята, че има приложение за това, е много надеждна концепция“, коментира Карли Кайнд, адвокат, занимаващ се с човешки права, и директор на Ada Lovelace Institute. „Смятам, че правителствата искат това да е истина“, допълва тя, но често усилията изглеждат повече като усилие просто да се направи нещо.
Правителства в Азия, Европа и в други части на света се обърнаха към мобилните телефони и приложенията по време на пандемията по редица причини, включително анализиране на данните за локацията на смартфона от телекомуникационните доставчици, за да се види доколко гражданите изпълняват заповедите да си стоят у дома по време на блокадите. Но приложенията за следене, които някои страни използват, за да уведомяват хората за потенциално излагане на вируса или за известяване за правителствените заповеди, свързани с карантината, са обект на ожесточени критики. Това е така, защото някои приложения продължават да събират данни за здравето, точното местонахождение и социалните инреакции, увеличавайки рисковете за сигурността и неприкосновеността на личния живот.
През май Катар започна да изисква от гражданите си да използват приложение за известия за излагане на вируса и за данни за карантината, или са изправени пред глоба от 55 хил. долара. Приложението свързва всеки потребител с цветен дигитален код – зелен за здравите без симптоми, червен за потвърдените случаи на Covid-19. Този код определя дали човекът трябва да си стои вкъщи или може да излиза навън. Освен това проследява в реално време къде се намират потребителите, за да следи дали заразените спазват наложената им карантина.
След тестване на приложението, Amnesty International откри проблеми със сигурността, които биха дали на хакерите достъп до имената, здравния статус, а в някои случаи и къде карат карантината си тези над 1 млн. души, които са свалили софтуера. Катар побърза да обнови приложението, подобрявайки системата за идентификация.
Нито Министерството на вътрешните работи на Катар, което съблюдава приложението, нито посолството на страната в САЩ са отговорили на имейлите с искане на коментар.
Скорошният анализ на Guardscare на финансираните от правителствата приложения за следене на вируса в 17 държави установи други проблеми със сигурността, включително оскъдно криптиране и неадекватна система за засичане на хакери. Докладът предупреждава правителствата, че приоритизирането на бързото пускане на приложенията пред сигурността на потребителите може да срине доверието на гражданите и участието им в общите усилия за борба с Covid-19.
„Разработчиците на приложения, за съжаление, изглежда все още не приемат рисковете особено сериозно“, гласи докладът.
Критици охулиха норвежкото приложение за различен проблем: активен шпионаж от властите.
преди 4 години Ако помислите малко - каква злоупотреба може да извърши китайски или корейски хакер с данните за местоположението на катарска домакиня?Злоупотребата ще дойде от вълците които карат овцете сами да си инсталират шпионската програма. отговор Сигнализирай за неуместен коментар