Поредна смяна на собствеността на Vivacom и силен фокус върху бъдещето на 5G мрежите у нас белязаха българския телекомуникационен сектор през изминалата година.
Придобиването
През последните две години виждаме активни промени в собствеността на телекомите у нас. След като през 2018 г. Telenor България премина в ръцете на PPF Group, тази година същия Vivacom попадна в ръцете на сръбската United Group. Сделката е на стойност 1,2 млрд. долара. Все още не е ясно какво предстои за Vivacom след финализирането на трансакцията, очаквано през второто тримесечие на 2020 г.
United Group е собственост на BC Partners, който я купи от американския фонд KKR. Тя е най-голямата кабелна компания в Сърбия, която развива бизнес в още 6 държави в региона на Югоизточна Европа.
Така 2019 г. се превърна в годината, в която Vivacom смени собственика си за шести път откакто беше приватизирана през 2004 г.
На въпрос дали наблюдаваната консолидация на сектора в Югоизточна Европа не е притеснителна в интервю за предаването Update по Bloomberg TV Bulgaria Томас Якимавичуис, директор Политика и регулации в GSMA Европа, заяви, че на този етап конкуренцията в сектора е в здравословни граници, като се има предвид, че на всеки от пазарите има поне по три оператора.
5G треска
Без съмнение новото поколение мрежови технологии беше тема номер едно в телекомуникационната индустрия в глобален мащаб. В момент, в който треската около 4G най-сетне взе да затихва, предстои новата технологична стъпка напред. Големият въпрос, който вълнува сектора в България, е дали ще успее да пусне 5G навреме, така че да не изостане спрямо Европа.
За всички големи предизвикателства пред тази крачка напред предстои да се намерят решения. Вече чухме заявки от правителството за облекчаване на строителното законодателство, така че обновяването на базовите станции да се случва в значително по-кратки срокове от досегашните. Едно от най-важните постижения на трите оператора у нас беше, че успяха да се договорят за по-ниска тарифа за спектъра. Без това инвестицията в 5G щеше да е непосилна.
Основният регулатор - Комисията за регулиране на съобщенията, също се включи активно в дебатите и дейностите, свързани с пускането на 5G, и се ангажира със срок за освобождаване на честотите догодина. И трите мобилни оператора получиха временно разрешение да ползват честоти за тестване на 5G у нас.
Уви, няма да сме сред първите в Европа, които ще се радват на новото поколение мрежи. В част от държавите в Западна Европа спектърът вече е разпределен, а търговете минаха преди няколко месеца. Сега важното е да не забавим процесите. На този етап от сектора очакват да видим реално 5G през 2021 г., каквито бяха и първоначалните прогнози.