През 2014 г. Джейми Даймън от JPMorgan предупреди, че Силициевата долина идва, за да изяде обяда на банките. Технологичните компании вече започват да похапват от него, пише Том Брайтуейт в коментар за Financial Times.
Най-ясният пример за това е наскоро появилата се Apple Card - физическа карта и виртуално предложение, чрез които на iPhone можете да следите разходите си.
Проклятието на традиционните банки не е, че могат да бъдат изпреварени от Apple, а че въпреки тяхната експертиза и ресурсите им все още могат да изостанат заради група деца, които просто разполагат с добре направено приложение.
N26, базирана в Берлин дигитална банка, основана през 2015 г., има договори с 3,5 млн. клиенти в 24 държави. През юли тя започна работа в Съединените щати и вече има оценка от 3,5 млрд. долара.
Базираната във Великобритания Revolut е финтек играч, основан през същата година, който разолага с 6 млн. клиенти и 1,7 млрд. долара оценка. В случая на Revolut тя е привлекателна най-вече с ниските си курсове за обмен на валута, както и с очевидно красивото си приложение.
Дигиталните банки не само се разрастват, но и броят на услугите, които предлагат, расте. Британската финтек компания Monzo, която започна работа, предлагайки предплатени дебитни карти, след това се насочи към и към други области. Миналата седмица например обяви, че започва да отпуска краткосрочни заеми.
Приложението Cash на Square изпревари Venmo на PayPal като модерен начин американците да си прехвърлят пари един на друг. Според компанията за пазарни проучвания eMarketer двете приложения взети заедно се използват за повече такива операции в САЩ, отколкото Zelle, платформата за трансфер на пари, създадена от големите банки.
Банките са съвсем нясно, че изостават.
На неотдавнашна закуска на изпълнителни директори на традиционни кредитори в Лондон някой попита колко от тях разполагат с карта Revolut. Над половината хора в стаята вдигнаха ръка виновно. Има малко наистина революционни неща в технологиите на компаниите, които се конкурират с банките. Но подобно на създателите на аналогови филми, които имаха възможност да преминат към дигиталните, но се провалиха, банките изглежда преживяват своя Kodak момент.
Битката съвсем не е приключила. Смущаващият факт за цялата финтек индустрия е, че тя не успя да вземе значителен дял от основните банкови дейности, докато банките се бореха да се възстановят след кризата от 2008 г. Когато цикълът най-сетне се завърти, ще има по-сериозни жертви и дори е възможно традиционните банки да изядат обяда на част от новите компании.
преди 5 години Не точно, банките пропуснаха да влязат в новото десетилетие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар