IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Phubbing - когато технологията разрушава отношенията

Най-ниско е доверието към шефа у тези служители, чийто шеф (или шефка) често гледа и ползва в тяхното присъствие смартфона си

19:30 | 28.07.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Getty Images News</p>

Снимка: Getty Images News

Наскоро отново се видях с най-добрия си приятел след дълго време – на по бира. Когато сервитьорът донесе сметката, забелязах нещо: и двамата не гледахме своите смартфони през цялата вечер - в цифровата епоха това е почти рядкост.

Без съмнение, смартфоните са много практично изобретение - в края на краищата вие сте винаги и навсякъде достъпни. Но това често не е решение, а проблем: винаги можете да бъдете достигнати - навсякъде. Дори ако човек действително трябва да обърне внимание на своя спътник.

Кой не познава това: По средата на разговор нещо вибрира, бръмчи или пищи в джоба. Колко примамливо е да погледнете веднага дисплея. Това е грубо, но все пак в днешно време – повсеместно явление. Ние сме свикнали да гледаме често смартфона си дори и в присъствието на други хора. Има дори и дума за това поведение: Phubbing, смес от английските термини "телефон" и "подмамване".

Защото дори ако другият човек не коментира този жест, той рядко ни оставя без следа. Междувременно дори е научно потвърдено: Phubbing оказва влияние върху човешките отношения.

Джеймс Робъртс от Американския университет Baylor, например, разбрал в рамките на проучване от октомври 2017 г.: Най-ниско е доверието към шефа у тези служители, чийто шеф (или шефка) често гледа и ползва в тяхното присъствие смартфона си.

И едно проучване, което бе публикувано в специализираното списание „Computers in Human Behavior ", стига до извода, че наличието на смартфон може да повлияе негативно дори на отношенията. Мариек Ванден Абийл от университета в Тилбург в Холандия заключава: „Ако партньорът погледне мобилния телефон по време на разговор, тогава другият човек се чувства по-малко интимно".

Видеото от YouTube  „I Forgot My Phone“ е видяно над 51 милиона пъти. То показва моменти, в които мобилният телефон унищожава красиви преживявания: двойките се снимат, докато се целуват, а приятелите не се гледат един друг в очите по време на среща, а вместо това гледат дисплея. Авторът и водещата актриса на видеото, според New York Times, са американската актриса и танцьорка Шарлин де Гузман. „Това ме натъжава – че има моменти, когато не присъстваме, защото гледаме телефона", казва тя пред вестника. Тя хвали видеото като „директен удар по нашето обсебено от смартфоните общество", но в същото време дава яснота: и телевизията навремето бе на мода, когато бе в центъра на дневната, както и пред кухненската маса. Междувременно американските семейства отново си говорели по време на вечеря.

Също така и уебстраницата stopphubbing.com събира причини за спиране с лошия навик. В не много сериозни проучвания тя изброява причините срещу phubbing. И очертава какво вече е направено: Така 92% от всички постоянни Phubber-и рано или късно щели да станат политици, а 87% от всички деца биха предпочели да си пишат, вместо да си говорят. 84% от посетителите на сайта са се изказали срещу Phubbing досега, а смелото малцинство обича да си гледа смартфоните. А buzzfeed говори за Phubbing като за епидемия. 

Какво следва да научим от всичко това? Какво ще кажете за следното правило: Всеки път, когато говорим с някой друг, сме в стая с някого или седим на една маса - независимо дали дете, колега или приятел, съпруг или съпруга - този човек има приоритет пред технологията. Смартфонът е със заглушен звук и поне с дисплея надолу, но в най-добрия случай – извън обхвата на слуха и зрението.

Ако нещо е важно, скоро ще разберете за него. А ако няма значение, така или иначе не е нужно да го знаете веднага.

Тренерите по етикет съветват да се избягва или поне да се обяви използването на смартфон по време на разговора. Но най-важният урок е този: умният телефон винаги е толкова умен, колкото и неговият потребител.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:21 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още