IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Тръмп губи войната за Huawei в Европа

Държавите на Стария континент все още не са предприели драстични мерки срещу китайския играч

12:23 | 20.03.19 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

През миналото лято администрацията на Доналд Тръмп започна кампания по убеждаване на европейските се съюзници да забранят ползването на оборудване от Huawei Technologies за техните телекомуникационни мрежи. Насърчен от успеха на подобни усилия в Австралия и Нова Зеландия, Белият дом изпрати писма до европейските столици с предупреждение, че оборудването на Huawei ще отвори „задна вратичка“ за китайските шпиони. САЩ дори заплашиха да спрат обмяната на информация със службите за сигурност в Европа, ако континентът игнорира съветите на страната. 

Поне засега обаче изглежда, че Тръмп не успява да убеди Европа да изолира Huawei от телекомуникационните си мрежи. Досега нито една европейска страна обаче не е игнорирала Huawei, пише в свой анализ Bloomberg.

"Има две неща, в които не вярвам. Първото е публичното обсъждане на много деликатни въпроси по сигурността, а второто е изключването на компания, просто защото е от конкретна страна“, коментира германският канцлер Ангела Меркел по време на пресконференция в Берлин този вторник.

Европа, която се оказа в центъра на търговската война между САЩ и Китай, се опитва да намери баланса между притесненията за нарастващото китайско влияние и желанието да засили бизнеса си с втория по големина търговски партньор в региона. Без да получи забрана, Huawei преследва договори за изграждането на 5G мрежи, ултра бързата безжична технология, която европейските лидери се надяват да насърчи растежа на базираната на данните икономика.

Британският шеф на службите подсказа, че е малко вероятно налагането на забрана на Huawei, като се позова на липсата на добри алтернативи за ъпгрейд на британските телекомуникационни мрежи. Италианското правителство пренебрегна предупрежденията на САЩ, в опит да засили търговията си с Китай. В Германия властите предложиха въвеждането на по-строга регулация за сигурността на мрежите, а не блокирането на Huawei. Франция прави същото, след като първоначално имаше идеята за рестрикции срещу компанията.

"Пускането на 5G е най-сложният и скъп технологичен проект, правен някога“, коментира Пол Триоло, анализатор от Eurasia Group. “Предизвикателството пред Европа е да намери начин да минимизира рисковете за сигурността, свързани с китайските доставчици, но да не забавя 5G, която е толкова важна за региона“.

Правителствата се вслушаха в думите на телекоми като Vodafone Group, Deutsche Telekom и Orange, които предупредиха, че отлъчването на Huawei ще забави имплементирането на 5G с години, а това ще струва милиарди долари.

"Не сме видели никакви свидетелства за задни вратички в мрежата“, коментира Хелън Лампръл, главен юрист на Vodafone. “Ако американците имат доказателство, нека да го покажат“.

Напрежението расте от месеци. През февруари САЩ изпрати свои представители на MWC Barcelona, Световния мобилен конгрес, който се провежда всяка година в Испания. Тези представители призоваха директори и политици да избегнат Huawei и другите китайски играчи в сектора. Този месец американският посланик в Берлин написа писмо до германското правителство, посочвайки, че ако не блокира Huawei, страната рискува да не получава сведения от американските разузнавателни служби.

Въпреки че телекомите купуват оборудване от играчи като Ericsson, Nokia или Samsung Electronics, консултанти от индустрията твърдят, че качеството при Huawei е по-високо, а миналата година компанията подаде заявки за 5405 патента, или над два пъти повече от Ericsson и Nokia взети заедно.

А някои европейски депутати са предпазливи към Cisco Systems, американският конкурент на Huawei, откакто Едуард Сноудън разкри, че Агенцията за национална сигурност е използвала американско телекомуникационно оборудване за шпионаж.

Huawei не е задължително безопасна. В Германия някои твърдят, че според службите на компанията не може да се има доверие, а новата регулация, свързана със сигурността, която правителството предложи, може да затрудни спечелването на договори от Huawei.

Най-голямата телекомуникационна компания в Дания TDC A/S отказа да поднови договора си с Huawei и вместо това избра Ericsson за стратегически партньор за развитието на своята 5G мрежа. В Европа китайският играч е под натиск да промени технологията си и да увеличи гаранциите, че оборудването му не може да бъде ползвано от китайски шпиони.

Засега има малко доказателства, предполагащи, че Европа ще блокира Huawei. Държавните железопътни компании в Германия и Австрия купиха оборудване от компанията, а доставчици като Deutsche Telekom и Telefonica провеждат тестове на 5G проекти с нейните продукти.

Ръстът на глобалните приходи на Huawei за първите два месеца на годината се ускори, като сумата скочи с повече от една трета, обяви основателят на компанията Рън Джънфей тази седмица. Ако организацията твърди, че продажбите на смартфоните ѝ в Германия са се удвоили в същия период.

„Не знаем какъв ще бъде следващият ход на САЩ, така че нищо не е приключило“, коментира Бенгт Нордстром, главен изпълнителен директор на консултантската компания Northstream. “Но каквато и част от пазарния си дял да загуби Huawei в Европа, тя със сигурност ще спечели в Китай“.

Повече новини за технологии можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:42 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
Valentin13
преди 5 години
страхотна любов изпитва, наистина. няма седмица без нови санкции. гонят дипломати, арестуваха агентката, затвориха РТ. никой не би искал да бъде обичан така.Блумбърг е доста глуповат в анализите си. чудя се на себе си, защо продължавам да ги чета. може би защото, за да разбере човек що е мъдрост, трябва да се начете на глупостите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 3
xapoznai
преди 5 години
Хах, то комунизма така му се такова мамата понеже изостана технологично и паричките свършиха. Жалките напъни да се бориш срещу прогреса или да се развиваш с политически мерки единствено ще доведат до крах. Този подход работеше много добре за отстраняване на конкуренти, но видно от реакцията на света просто китайците са мнооого напред. Лъсна и двуличието ,двойния стандарт и "свободния пазар" при правене на бизнес от такъв мащаб.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 2
george353
преди 5 години
Много ясно, никой не иска да изостава технологично. Последиците ще са ниска производителност и конкуретноспособност. Все едно да сравняваш ралото с трактор. Преди време китайците направиха първата мозъчна операция дистанционно благодарение на 5G. Автономна мобилност, 3D, UHD... са само някои от предлаганите 5G услуги. Без тях градовете на бъдещето са невъзможни. Но най-големия бенефит от 5G е събирането на огромни по обем данни с високо качество които са в основата на AI. 5G ще даде огромно преимущество на китайските AI компании които и без това са напът да станат лидери в тази област.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 3
khao
преди 5 години
нормално за тъ.панарин като него
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 26 rate down comment 5
V.At.
преди 5 години
Изобщо какъв пазар, какви 5 лева. Като не може да победи с по-добра технология със сила.Но освен Европа дали някой му се връзва? А пък и ако Европа изостане с 5G то си е печалба за Щатите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 34 rate down comment 3
Sakamano
преди 5 години
Това е недостатъка да се конфронтираш с всички - накрая оставаш без съюзници.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още