Проблемите на Apple в Китай увеличават натиска върху американската компания да намери вариант за развитието си в Индия, вторият по големина пазар за смартфони, пише CNN.
Но предвид факта, че последните модели iPhone струват повече от половин средна годишна заплата в страната, Apple е изправена пред тежка битка да заеме по-голям дял на индийския пазар от сегашните си 2%.
Митата върху вносните смартфони, както и отслабената рупия спрямо щатския долар, пречат сериозно на технологичния гигант.
Междувременно глобални конкуренти на Apple като Samsung и Xiaomi отчитат всяка втора продажба именно в Индия. Те доставят устройства в страната, които са на далеч по-достъпни цени, а освен това са създали възможност за местно производство, за да избегнат митата и намалят вносните разходи като цяло.
През 2017 г. Apple започна да произвежда по-стари и евтини модели iPhone в Индия във фабрика близо до технологичния хъб Бангалор. Там тя стартира с производството на iPhone SE, като в средата на миналата година добави и iPhone 6S. Според главния изпълнителен директор на Apple Тим Кук усилията на компанията в тази насока се „развиват добре“.
Производство на iPhone-и в Индия
Към момента Apple обяви, че обмисля разширяване на местното производство в Индия с последните модели iPhone. Един от най-големите производствени партньори на компанията, тайванската Foxconn, планира да започне производство на iPhone X във фабриката си в южноиндийския град Тамил Наду през 2019 г., предадоха множество медии.
Apple и Foxconn отказаха да коментират информацията.
Ходът би позволил на Apple да избегне високите вносни мита в страната, като това потенциално би направило продуктите ѝ по-евтини за потребителите.
Цените на компанията в множество държави са базирани на вносните налози и устойчивостта на местните валути спрямо долара. През миналата година тя увеличи цените си в Индия, след като правителството обяви ръст на вносните мита върху смартфоните от между 15 и 20%.
Така цената на 64-гигабайтовия вариант на iPhone ХS стана по-висока с около 430 долара в Индия, отколкото в САЩ.
Продължението на материала четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.