Най-голямата частна компания в света Dell Technologies Inc. осъществи своето повторно излизане на публичните пазари в петък, пет години след като неговият основоположник и голяма частна инвестиционна компания я изкараха от борсата в рамките на най-голямото частно изкупуване на акции на технологична компания.
Dell, която е компания за производство на компютри и съхраняване на данни, се въздържа от традиционното първично публично предлагане, за да рестартира търговията на акциите си. Вместо това тя избра комплексна сделка в размер на 24 млрд. долара, в която изкупи от акционерите вече съществуващи акции, известни с борсовия код DVMT, който следи интереса на Dell към софтуерния производител VMware Inc. Акциите на компанията, които в момента са в размер на около 17 млрд. долара, ще отговорят на стойността на софтуерния разработчик VMware, в който Dell има контролен дял.
Новоиздадените акции се търгуват на Нюйоркската фондова борса под символа DELL, тъй като DVMT се оттегля от пазара. Акциите приключиха сесията в петък на ниво от 45,43 долара, което донесе на Dell пазарна капитализация от близо 35 млрд. долара.
Основателят Майкъл Дел и частното дружество Silver Lake направиха Dell частна компания през 2013 г. в сделка за около 25 млрд. долара. Silver Lake инвестира общо 2,4 млрд. долара в Dell, твърдят хора, запознати със сделката. Фондът няма да продаде нито една от приблизително 137 милиона акции, които притежава. В петък този дял бе на стойност над 6 млрд. долара, изчислява The Wall Street Journal.
Dell спечели одобрението на акционерите си за сделката за DVMT по-рано този месец след съпротива от страна на група, водена от активиста инвеститор Карл Айкан. Той твърди, че Dell не заплаща на акционерите на DVMT достатъчно за техните акции, защото е надценила собствените си акции в Dell. Опозицията накара компанията да увеличи офертата си и да преструктурира сделката. Като част от споразумението Dell също така позволява на акционерите да избират независим член на Борда на директорите.
След като Dell подслади условията на сделката, Айкан се оттегли от борбата и заплашващия съдебен процес, като проправи пътя за споразумението. Според условията на тази сделка акционерите на DVMT могат да изберат да разменят всяка своя акция за 1,8066 акции от новата компания или да получат 120 долара за акция в брой, като общата сума може да достигне до 14 млрд. долара.
Dell заяви, че собствениците на 91,2% от акциите на DVMT са избрали да получат парични средства, а останалите са избрали акции в новата публична компания. Изпълнението на това би изисквало 21,8 млрд. долара в брой, надхвърляйки лимита от 14 млрд. долара, така че компанията ще предлага парична сума, а оставащата сума - под формата на акции.
Dell създаде DVMT през 2015 г., за да подпомогне финансирането на сделката за закупуване на компанията за съхранение на данни EMC Corp., която притежаваше по-голямата част от VMware. Т.нар. проследяващи акции отразяват печалбите на подразделението на дадена компания, но не дават дялово участие на купувача. Те позволяват на компаниите да изложат част от бизнеса си на публичните пазари, като потенциално увеличават общата стойност на компанията.
Освен в VMware, Dell притежава и дялове от публично търгуваната Pivotal Software Inc., компания за софтуерни услуги в облака и в доставчика на услуги за киберсигурност Secureworks Corp.
Dell отчете коригирана печалба от 10 млрд. долара преди лихви, данъци и амортизация при коригирани приходи от 89,6 млрд. долара за последните 12 месеца.
По време на конферентен разговор на 21 декември компанията обяви, че е платила около 14,4 млрд. долара дълг, след като затвори сделката за EMC. Тя е поела допълнителен дълг, за да финансира трансакцията с DVMT и очаква нейният „основен" дълг, който изключва дъщерните ѝ дружества, Dell Financial Services и мостовите заеми, да възлезе на около 34 млрд. долара.
преди 5 години Нали уж се махнаха, за да произвеждат по-добри и качествени продукти? отговор Сигнализирай за неуместен коментар