IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Руската намеса в САЩ - кампания, оплела в мрежите си редица американски фирми

Те са били въвлечени в схема на дигитална маркетингова агенция, свързана с IRA

19:00 | 21.12.18 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Руската операция за влияние върху американските избори през социалните мрежи е включвала усилия за убеждаването собствениците на компании да се включат в маркетингова кампания и да загърбят личната информация, сочи разследване на Wall Street Journal.

Начело на тези усилия стоят руски оперативни лица, представили се като част от базиран в Лос Анжелис стартъп, наречен Your Digital Face. Групата е привличала собственици на американски компании, а срещу месечна такса е обещала да публикува маркетингово съдържание на страниците им в социалните мрежи, привличайки хиляди нови последователи.

Основният контакт е бил мъж, който твърди, че се нарича Ян Биг Дейвис, твърдят собствениците на компании.

В действителност организацията е звено на Агенцията за интернет проучвания (IRA), организация на тролове от Санкт Петербург, която през февруари беше обвинена в намеса в американските избори. Това сочи анализ на имейли, акаунти в PayPal, Skype и профили в социални мрежи, ползвани от групата, направен от Wall Street Journal.

Дейвис обаче изглежда не е този, за когото се представя.

Операцията е довела заподозрените агенти на IRA в по-близък контакт с американски компании, отколкото се смяташе преди. Организацията е използвала тези фирми, за да направи своите фалшиви акаунти така, че да приличат на реални. Работата с реални американци е позволила на руските тролове да „елиминират риска от засичане и разкриване самоличността на хората“, твърди един от двата доклада на комисии към Сената на САЩ, които бяха публикувани по-рано тази седмица.

Поне един от американските клиенти на групата по-късно е посетен от агенти на ФБР, които са се опитали да разкрият схемата.

Успехът на маркетиговата операция е описан в двата доклада на Сената. Макар че те не посочват конкретно Your Digital Face, те са открили група от реклами от акаунт, наречен @blackstagram__, включва най-харесваната публикация на IRA в Instagram за периода 2015-2017 г. За наличието на уебсайт на Your Digital Face по-рано писа Daily Beast. Анализът на WSJ включва повече подробности за това как е действала групата.

Освен, че е работила в САЩ и Русия, тя е оперирала и в Иран, Китай, Виетнам, Обединените арабски емирства и Куба, твърди източник, който е ползвал услугите на агенцията. Групата е поела контрол над акаунти в социални мрежи, публикувала е реклами и е интегрирала софтуер, създаден за привличането на последователи, коментира още той, допълвайки, че не е знаел кой управлява групата и не е бил наясно за каквито и да било връзки с IRA.

Your Digital Face не е отговорила на запитванията, които са ѝ били отправени.

Тя е рекламирала американски компании, използвайки акаунти, за които се знае, че са били управлявани от IRA. Някои от тях имат над 100 хил. последователи в Instagram, включително @sincerely_black_, @afrokingdom_ и @_black_business.

Групата има и други връзки с IRA. Имейл адресите, използвани за събиране на плащанията през PayPal, които бяха разкрити от Робърт Мълър през февруари, са били ползвани от IRA, както и други имейл адреси, свързани с групата. Акаунт на името на Дейвис в Tumblr е бил закрит, защото е бил е част от кампанията на IRA.

След като Wall Street Journal е направила разкритията за Your Digital Face, Instagram твърди, че е разгледала дейността на агенцията и е открила поведение, което нарушава правилата за ползване на приложението, включително спам.

Последна актуализация: 03:24 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 6 rate down comment 1
majnata
преди 5 години
Сакън ...блумбъргови ше им спрат зобта ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 1
ABBA
преди 5 години
Аз пък казвам, че има руска намеса в Инвестора!Виж колко са се отклонили от здравия разум!Това е съботаж на 100% !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 1
majnata
преди 5 години
Нали за туй плащат на Инвестора бе докторе ... за да ни баламосва !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 18 rate down comment 0
dr.5rov
преди 5 години
От написаното не ми стана ясно как с тази си дейност всъщност са повлияли на изборите. Точно това е важното да знаем - как чрез предоставянето на информационни услуги (разбирай и медийни) може да се влияе на едно общество, т.е. и на нас. Ако и да са го правили руснаците, то със сигурност го правят и всички останали с възможности. Въпросът е каква е защитата, ако има такава? Пък и от какво точно трява да се защитаваш? Не можеш да затвориш врати и прозорци и да не пускаш звук да влезе отвън. Може би най-добрата защита е имунизацията. Вирусите си ги има, но не ти действат. Може би поради голямата си информационна изолация американците лесно се поддават на външни влияния. Това важи и за всички други, живеещи в информационна изолация. Някога, след края на "социализма", у нас навлязоха всякакви влияния от къде ли не. Мина време и повечето от тях се изчистиха. Вече се стигна и до там дори, че когато се опитват да ни наложат ценности, които отхвърляме, ние имаме и смелоста да се противопоставим. Имам предви Инстамбулската конвенция. Виждаме обаче как опитите да ни се повлияе и да си променим разбрането продължават на всякакви нива. Това не е ли опит да ни се повлияе на избора ни?В края на крайщата самата тази статия не е ли опит да ни се повлияе чрез един икономически насочен сайт. Всичко е влияние, всяка дума на всеки един! Нали думите са за това. И този коментар също е влияние.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 24 rate down comment 2
majnata
преди 5 години
Хахаха айде давайте ...за коледната премия ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още