Амбициите за виртуален мобилен оператор
Като ключова новина от индустрията Момчил Карабулев посочва опитът за създаване на виртуален мобилен оператор от няколко от големите български доставчици на фиксирани услуги.
Още в началото на годината чухме подобни заявки от петима доставчици на телевизионни и интернет услуги в лицето на СКАТ, Нетера, Net 1, Телесим и Телекабел. През януари те обявиха, че вече водят преговори с водещите телекомуникационни оператори в България, но до появата на виртуалния телеком така и не се стигна.
“Обещанието беше за старт до края на 2019, но това така и не се случи. Не стана ясно и до какво са довели преговорите с големите мобилни оператори за ползване на тяхната инфраструктура”, посочва Момчил Карабулев.
Campus X
Отвъд телекомуникационните новини трябва да отбележим и раждането на Campus X през пролетта на тази година. Основателите на Телерик обявиха, че ще създадат най-големия инкубатор за ИТ компании в Югоизточна Европа.
По думите на Павлин Луканов “Campus X вдъхва свежа доза предприемачески дух в сектора”.
Проектът се доказа като успешен, а в края на годината създателите му разкриха, че той разширява капацитета си до 1300 работни места. Така в момента Campus X е “дом” на офисите на редица технологични компании, споделени пространства и Телерик Академия. Целта беше създаването на екосистема която да обединява на едно място както по-зрели, така и новостартиращи компании, инвеститори, предприемачи и онези, които тепърва навлизат в бранша.
SEGA пристига в София
На фона на оттеглянето на Telenor, все пак видяхме, че други компании са готови да инвестират у нас, макар и не в такива мащаби. Европейският клон на японската компания за игри SEGA разкри, че ще преструктурира QA звеното си и планира да го премести от Лондон в София.
Плановете са за две години, като чак през 2020 г. ще видим проекта финализиран, а SEGA Development Services Sofia ще отвори врати. От компанията посочиха, че откриването на офиса в София е мотивирано от засиленото производство и от експанзията на SEGA Europe.
Треската за криптовалути
След като лудостта по криптовалутите достигна своя пик в световен мащаб, у нас станахме свидетели на необичайни случки.
“Появи се нов вид престъпност в България - обичи на копачки на биткойни”, коментира Станислав Касчийски, редактор в Webcafe. 21 машини за копаене на криптовалути бяха откраднати в Благоевград. Става дума за компютри на обща стойност 200 хил. лева.
Без изненади
По думите на Станислав Касчийски си заслужава да обърнем внимание и на липсата на електронно гласуване за поредна година. Нещо, което едва ли ще изненада мнозина. За десет личните карти с чип също се отложиха във времето.
“Вместо от 2019 г., те ще стартират през 2020 г.”, обобщава Касчийски.
А ние ще си позволим да кажем отново - без изненада.